آذری جهرمی: همکاری ایران و چین به محدودیت اینترنت منجر نمی گردد

به گزارش وبلاگ بروبچ، وزیر ارتباطات و فناری اطلاعات گفت: سند همکاری های جامع ایران و چین نه تنها به محدودیت اینترنت در کشور منجر نخواهد شد، بلکه توسعه در این زمینه را رقم خواهد زد.

آذری جهرمی: همکاری ایران و چین به محدودیت اینترنت منجر نمی گردد

یکی از مسائلی که این روزها مردم زیاد درباره آن صحبت می نمایند، موضوع سند همکاری های جامع ایران و چین است. یکی از محورهای مهم کاربران فضای مجازی این است که آیا این سند محدودیت در اینترنت را به دنبال خواهد داشت یا نه؟

محمدجواد آذری جهرمی در یکی از اتاق های گفت و گوی کلاب هاوس، درباره این که سند همکاری های جامع ایران و چین، منجر به محدودیت اینترنت در کشور خواهد شد، گفت: در تفاهم نامه چنین چیزی وجود ندارد. همواره یکی از حوزه های تجاری بین ایران و چین مربوط به فناوری اطلاعات است و شرکت های چینی یکی از مجموعه های پیشرو در عرصه تکنولوژی های ارتباطی هستند.

وی اضافه کرد: بیشترین همکاری های چین و ایران در حوزه ارتباطات است. البته بر عکس محصولات ارتباطات و حوزه زیرساخت های اساسی، هنوز محصولات چینی در حوزه فناوری اطلاعات در ایران جا نیفتاده اند.

آذری جهرمی اعلام نمود: در دو دوره، سنگنین ترین تحریم های ظالمانه علیه ایران انجام شد، شرکت های اروپایی ارتباطات خود را با ایران محدود کردند هر چند فناوری اطلاعات و به ویژه ارتباطات جزو حوزه های تحریم نبود اما مشکلاتی به وجود آمد. در آن شرایط اما شرکت های چینی ارتباطات خود را با شرکت های ایرانی حفظ کردند و پشتیبانی خوبی ارائه دادند.

وزیر ارتباطات توضیح داد: در تمام جهان و در حوزه ارتباطات زیرساختی و فناوری های نیمه هادی، یک اتفاق مهم اتفاق افتاده است، درگذشته تمامی وابستگی ها در این بخش به آمریکا بود اما اکنون چین به سطحی از تکنولوژی رسیده که تمام قطعاتی که در حوزه تکنولوژی مورد احتیاج است را خودش فراوری می نماید و از محصولات کمپانی های آمریکایی بی احتیاج شده است.

وی ادامه داد: دعوای بسیار بزرگی در دوره ریاست جمهوری ترامپ شکل گرفت که مربوط به حوزه نسل پنجم ارتباطات 5G بود. جنجال دیگر نیز حضور چینی ها در بازارهای جهانی بود که استقلال آن ها عملا حکمرانی آمریکا در عرصه ارتباطات را از بین برد و شرکت های چینی در یافتن بازارهای جدید و اداره کردن بازار خودشان توانمند شدند.

وزیر ارتباطات تاکید نمود: چین همواره در حوزه ارتباطات یک شریک سنتی برای شرکت های ایرانی بوده است. به طور طبیعی با توجه به دعوایی که امروز در سطح جهان برای شکستن هژمونی تک قطبی فناوری اطلاعات در آمریکا وجود دارد، ایران با فضایی که برایش به وجود آمده می تواند بین شرکت های چینی و آمریکایی موازنه ایجاد کند تا قدرت و تعامل بیشتری داشته باشد و از اعمال تحریم های یک جانبه جلوگیری کند.

وی اضافه کرد: اگر زمانی آمریکایی ها تحریمی اعمال می کردند تصور می کردند که ایران آسیب جدی می بیند اما اکنون اینطور نیست.

جهرمی تاکید نمود: همکاری با چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به هیچ وجه، تاثیری بر محدودسازی حوزه ارتباطات ندارد و باعث رشد می گردد چرا که از اعمال تحریم های ظالمانه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، جلوگیری و نقش بازدارنده در مقابل تحریم ها را ایفا می نماید و می تواند راه توسعه فعالیت ها را باز کند.

وزیر ارتباطات تاکید نمود: البته تفاهم بین ایران و چین، هنوز به قرارداد تبدیل نشده، اما هر زمان که تبدیل به قرارداد شد و جنبه الزام آور پیدا کرد درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد.

آذری جهرمی یادآور شد: اکنون، دو طرف تفاهم نامه صرفا بیانیه ای داده اند که در عرصه ارتباطات و حوزه فضایی علاقمند به همکاری با ایران هستند.

او درباره همکاری که قرار است در حوزه ماهواره شکل بگیرد، گفت: مسائل مربوط به حوزه فضایی نیز از محورهای این تفاهم نامه است. آمریکا مدتی قبل سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا را به صورت یکجانبه تحریم نموده است. همکاری های ما همواره با چین خوب بوده و این تفاهم نامه فضایی را به وجود می آورد که بازدارنده اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران باشد.

به گزارش ایرنا، در هفتم فروردین 1400 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وانگ ای عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین برنامه همکاری جامع فیمابین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را در تهران امضا کردند.

این سند ظرفیت ها و چشم انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه های مختلف از جمله مالی ، فرهنگی و غیره را مورد بحث قرار داده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "آذری جهرمی: همکاری ایران و چین به محدودیت اینترنت منجر نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی: همکاری ایران و چین به محدودیت اینترنت منجر نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید