بررسی راههای جدید درمان صرع توسط محققان کشور

به گزارش وبلاگ بروبچ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اختلال در مغز همیشه نگران کننده است. حالا اگر این اختلال به گونه ای باشد که فرد دچار تشنج های بسیار و از دست دادن هوشیاری باشد. این ها بخشی از علائم بیماری صرع است. حال محققان در داخل کشور به دنبال ارائه راهکارهای نوین برای این بیماران هستند.

بررسی راههای جدید درمان صرع توسط محققان کشور

سلول های تشکیل دهنده مغز در ارتباط خاص با یکدیگر قرار دارند. حال اگر این ارتباط به هر علتی از بین برود عملکرد مغز دچار آسیب می شود که در این صورت اختلالات زیادی از جمله شناختی را ایجاد می کند.

بیماری صرع یکی از عللی است که می تواند این اختلال را ایجاد کند. در این بیماری فعالیت نورون ها در مغز بیش از حد زیاد و به نوعی ارتباط آنها از حالت نرمال خارج می شود. در این صورت بیمار عوارضی نشان می دهد که می توان به بروز اصوات و ترشحات بزاق اشاره کرد. اگر به روشی دست یابیم که شدت تشنج را کاهش دهیم به کمک آن می توان اختلال شناختی را نیز در این بیماران کاهش دهیم.

جمعی از متخصصان دانشگاه تربیت مدرس در آزمایشگاه صرع گروه فیزیولوژی این دانشگاه مطالعات وسیعی در زمینه صرع و تشنج انجام دادند تا به راه های جدید درمان و شناسایی مکانیسم های درگیر ایجاد اختلال دست یابند. تحقیقات آنها دراین زمینه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری در حال انجام است تا گام ها برای درمان و کاهش اختلال در این بیماران با قدرت بیشتر برداشته شود.

همچنین سال گذشته بود که تکنیک اوپتوژنتیک توسط محققان و متخصصان این دانشگاه راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت تا دستیابی به راهکارهای جدید درمانی، شناسایی بهتر مکانیسم های درگیر در ایجاد اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به صرع سرعت گیرد.

البته ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برای درمان این بیماری در سراسر کشور اقدامات دیگری نیز انجام داده است که می توان به تجهیز بیمارستان شهید چمران شیراز به دستگاه الکتروکورتیکوگرافی 64 کاناله برای کمک به درمان بیماری صرع اشاره کرد.

این بیماری اگر به سرعت تشخیص داده شود عوارض ناشی از آن کاهش و کیفیت زندگی بیمار افزایش می یابد.

بیماری صرع یک اختلال مغزی به شمار می رود که فعالیت های طبیعی نورون ها در مغز را مختل می کند و این اختلال عوارضی همچون تشنج گرفتگی عضلانی و از دست دادن هوشکمک را در پی دارد. یکی از مسائل اساسی بیماران صرعی، اختلال در فرآیندهای شناختی، مانند حافظه و یادگیری است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بررسی راههای جدید درمان صرع توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی راههای جدید درمان صرع توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید