به سمت انتشار فله ای یا باندی و محبت آمیز داستان ها نخواهیم رفت، اصلا خوش بین نیستم

به گزارش وبلاگ بروبچ، شاهرخ گیوا در گفت وگو با خبرنگاران ، در توضیح دلایل حضورش به عنوان دبیر بخش داستان نشر ثالث اظهار کرد: دلیل اول آن مسلما دعوت از طرف نشر ثالث بود. اگر بخواهم سبب جنبی آن را هم بگویم این بوده که مدتی بود به دلایل شخصی از فضای ادبیات فاصله گرفته بودم و وقتی با پیشنهاد دوستان نشر ثالث روبرو شدم، فکر کردم خوب است که این فاصله را کم کنم و همین هم شد.

به سمت انتشار فله ای یا باندی و محبت آمیز داستان ها نخواهیم رفت، اصلا خوش بین نیستم

این نویسنده با اشاره به برنامه هایش برای این نشر اظهار کرد: نخستین کار، تشکیل یک تیم بررسی و ویرایش اثر بود. البته این تیم کوچک لااقل در بخش ویرایش، قبل از حضور من هم وجود داشت، اما خوشبختانه حالا هماهنگ و به روز شده است و در گام بعدی طبق روال گذشته بررسی آثار بوده است، البته این بار با تمرکز بر نام های تازه و نویسنده های خوش آتیه.

وی ادامه داد: علاوه بر این، بنا بوده که برای آثار تازه منتشر شده جلسه های معرفی یا نقد کتاب برگزار شود که فعلا به دلیل بیماری کرونا این جلسات لغو شده است.

گیوا در شرح دلایل اولویت های چاپ کتاب در نشر ثالث گفت: مثل هر ناشر دیگری، مسلما اولویت ما هم انتشار آثاری ست که کیفیت خوبی دارند. البته شاخصه های کیفی چه هستند و چطور به دست می آیند، بحث مفصلی است که شرح آن در این جا نمی گنجد. اما همین قدر بگویم که تیم بررسی وسواس زیادی در انتخاب آثار دارد و به هیچ وجه به سمت انتشار فله ای یا باندی و محبت آمیز داستان ها نخواهد رفت.

نویسنده کتاب فیل ها با اشاره به نحوه پذیرش و چاپ کتاب گفت: تا قبل از این ماجراهای کرونا، نویسنده ها با ارسال یک نسخه پرینت و پر کردن فرم مشخصاتِ اولیه خودشان و اثر می توانستند در فرایند بررسی قرار بگیرند، اما در حال حاضر کافی ست با دفتر نشر تماس بگیرند و بعد از هماهنگی، آثارشان را به آدرس نشر ایمیل کنند.

گیوا در تشریح شرایط این روزهای داستان ایرانی اظهار کرد: چند سال پیش هم در مورد شرایط داستان نویسی، و حتی به طور کلی هنر دهه های اخیر مصاحبه کوتاهی داشتم. حالا هم اگر بخواهم حرفی بزنم همان حرف های قبلی است. در واقع تکرار مکرراتی است که هر از گاه از کسانی که دستی بر آتش دارند، می شنویم. اما اگر لازم است فقط در یک جمله می گویم که اصلا خوش بین نیستم.

وی در خاتمه گفت: هنر عرصه شکستن مرزها و نقد امکانات موجود و تولید ایده های فکری جدید است، اما تا وقتی که آزادی بیان و اندیشه محصور شده، مطلقا شاهد هنر اثرگذار و پویایی نخواهیم داشت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "به سمت انتشار فله ای یا باندی و محبت آمیز داستان ها نخواهیم رفت، اصلا خوش بین نیستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به سمت انتشار فله ای یا باندی و محبت آمیز داستان ها نخواهیم رفت، اصلا خوش بین نیستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید