بیانیه پایانی اجلاس ناتو: روسیه امنیت متحدان را تهدید می نماید

به گزارش وبلاگ بروبچ، سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز چهارشنبه در تضادی آشکار با موضع دبیرکل این سازمان درقبال مسکو، تحرکات روسیه را تهدیدی برای امنیت یورو - آتلانتیک دانستند.

بیانیه پایانی اجلاس ناتو: روسیه امنیت متحدان را تهدید می نماید

به گزارش خبرگزاری های رویترز و فرانسه، رهبران ناتو در بیانیه انتهای خود که پس از اجلاس سران این ائتلاف نظامی در لندن صادر شد، تاکید کردند که اقدامات متجاوزانه روسیه تهدیدی برای امنیت متحدان است و حال آنکه ینس استولتنبرگ دبیرکل این سازمان، مسکو را بزرگترین همسایه ائتلاف نظامی ناتو دانست.

بخشی از بیانیه سران ناتو در ارتباط با روسیه با آنچه دبیرکل این سازمان در خصوص مسکو گفت، تفاوت قابل توجهی داشت، به طوری که استولتنبرگ عصر چهارشنبه در نشست مطبوعاتی که در انتها اجلاس سران ناتو در لندن برگزار گردید، اضافه نمود: ناتو به روابط نزدیک با روسیه احتیاج دارد.

وی یادآور شد که این ائتلاف نظامی باید روسیه را به کنترل تسلیحات به ویژه سلاح های هسته ای ترغیب و با مسکو در این زمینه گفت وگو کند.

دبیرکل ناتو درباره چین نیز گفت که باید چین را به مشارکت فعال در حوزه کنترل تسلیحات تشویق کنیم.

از سویی، سران ناتو، نفوذ رو به رشد چین را حاوی فرصت ها و چالش هایی برای این ائتلاف برشمردند.

ناتو متشکل از 29 کشور است و تعدادی از شرکای آن از جمله ژاپن، کره جنوبی و استرالیا از گذشته های دور به دنبال ایجاد توازن در قدرت فزاینده چین در منطقه بوده اند. استولتنبرگ کوشش کرد بر این نکته تاکید کند که تغییر گرایش به سمت چین درباره به چالش کشیدن این کشور در منطقه اقیانوس آرام نیست، (هرچند که بعضی از کشورهای ناتو و شرکای آن این هدف را دنبال می نمایند) اما هدف ناتو مقابله با نفوذ و اقدامات تهاجمی این کشور در اروپا است.

در این میان، سران ناتو در بیانیه انتهای خود بر تعهدات ترانس آتلانتیک میان اروپا و آمریکای شمالی و توافق دفاعی میان این کشورها تاکید کردند که به موجب آن، حمله به یک عضو به منزله حمله به همه اعضاست.

سران ناتو به رغم اختلاف نظر در خصوص هزینه ها و مسائل راهبردی این ائتلاف، تعهدات خود را مورد تاکید قرار دادند و اعلام کردند: برای حفظ امنیت، باید از یک منظر به آینده بنگریم.9109 رهبران ناتو در بخش دیگری از بیانیه خود نسبت به اتخاذ اقدام قوی تر علیه تروریسم وعده دادند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "بیانیه پایانی اجلاس ناتو: روسیه امنیت متحدان را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه پایانی اجلاس ناتو: روسیه امنیت متحدان را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید