تحلیل رای الیوم، سامانه های موشکی انصارالله؛ شکست هژمونی هوایی عربستان

به گزارش وبلاگ بروبچ، رژیم سعودی بیش از 200 میلیارد دلار برای خرید هواپیما و تجهیزات بسیار پیشرفته نظامی از آمریکا و غرب هزینه نموده است ولی تجربه پنج ساله جنگ تأکید کرد که یمنی ها قادر به توسعه موشک های بالستیکی شدند که توانستند به اهداف حیاتی عربستان برسند.

تحلیل رای الیوم، سامانه های موشکی انصارالله؛ شکست هژمونی هوایی عربستان

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بروبچ، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم طی مقاله ای در بخش سخن سردبیر نوشت: با نزدیک شدن جنگ یمن به خاتمه پنجمین سال خود و ورودش به ششمین سال، شدت درگیری ها میان نیروهای ائتلاف تحت رهبری سعودی از یک سو و جنبش انصارالله و همپیمانانش از سوی دیگر تشدید شده است وضعیتی که نشان می دهد به دنبال فروپاشی توافق صلح استهکلم و شکست مأموریت مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در تحقق هرگونه پیشرفت چشمگیر، روزها و هفته های آینده داغ تر خواهد شد.

سه تحول اساسی در صحنه یمن شکل گرفته که نشان می دهد اوضاع میدانی ائتلاف سعودی ممکن است بسیار سخت و احتمالاً با غافلگیرنماینده های ناخوشایندی طی دوره بعدی همراه باشد.

نخست: سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نظامی ائتلاف انصارالله از رونمایی از 4 سامانه موشکی دفاع هوایی جدید اطلاع داد و تأکید کرد که سال 2020 سال فزونی دفاع هوایی خواهد بود.

دوم: سرتیپ ترکی المالکی سخنگوی رسمی ائتلاف سعودی مدعی شد که یک حمله تروریستی قریب الوقوع در باب المندب در جنوب دریای سرخ خنثی شد؛ این حمله قرار بود با استفاده از یک قایق بمب گذاری شده کنترل از ره دور انجام گردد و این قایق از بندر الحدیده به حرکت افتاده بود و می خواست کشتی های ائتلاف را هدف قرار دهد.

سوم: شلیک موشک های بالستیک و پهپادها به تأسیسات نفتی وابسته به شرکت آرامکو در بندر ینبع واقع در غرب عربستان سعودی و در سواحل دریای سرخ.

آنچه دقیق بودن 4 سامانه موشکی دفاع هوایی جدید، که سرتیپ سریع درباره آن بیان کرد، را تأیید می نماید، سرنگونی جنگنده سعودی تورنادو در روز 14 فوریه گذشته در آسمان استان الجوف است که هر دو خلبان آن- که حداقل یکی از آنها زنده است- به اسارت گرفته شدند. این جنگنده انگلیسی یکی از پیشرفته ترین جنگنده ها از نظر فناوری است و سرنگون کردن آن با استفاده از سامانه دفاع موشکی قدیمی آسان نیست.

شاید دومین غافلگیریِ نه چندان بی اهمیت که رهبری نظامی سعودی را نگران می نماید، افشای استفاده ائتلاف انصارالله از قایق های کنترل از دور برای حمله به اهدافی در جنوب دریای سرخ باشد؛ که این بدان معناست جنبش انصارالله می تواند کشتی های ائتلاف را تهدید و آنها را غرق کند و همچنین در صورت تمایل، باب المندب را ببندد بدون آنکه متحمل تلفات جانی گردد.

فرض بر این بود ائتلاف سعودی، که عملیات طوفان قاطعیت(عنوانی که برای جنگ علیه یمن به کار رفت) را که در ماه مارس 2015 علیه یمن شروع کرد، سرنوشت این جنگ را طی چند هفته به نفع خود یکسره کند و عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور(مخلوع و فراری به ریاض) را بار دیگر بر کرسی قدرت بنشاند، ولی مقاومت ارتش یمن و نیروهای مقاومت حامی آن، که وابسته به انصارالله هستند، و همچنین توسعه توانمندی نظامی این جنبش طی 5 سال گذشته تمامی معادلات قدرت روی زمین را به نفع خود تغییر دادند و فراتر از آن، اهداف استراتژیک در عمق عربستان سعودی را هدف قرار دادند که می توان به حملات موشکی و پهپادی علیه تأسیسات نفتی آرامکو در بقیق و خریس اشاره نمود که فراوری آنها به مدت چند هفته متوقف شد.

برخورداری انصارالله از سامانه های دفاع هوایی، که قادر به شناسایی هواپیماهای سعودیِ ساخت آمریکا مانند اف 16 است به معنای خاتمه هژمونی هوایی عربستان سعودی است که بر آسمان یمن سیطره دارد و حملات گسترده ای را در آزادی کامل انجام می دهد.

مقام های سعودی طی چند سال اخیر بیش از 200 میلیارد دلار برای خرید هواپیما و تجهیزات بسیار پیشرفته نظامی از آمریکا، انگلیس و فرانسه هزینه نموده اند ولی تجربه 5 سال از عمر این جنگ تأکید کرد که یمنی ها قادر به توسعه موشک های بالستیکی شدند که توانستند به ریاض،جده، طائف، خمیس مشیط و فرودگاه های جیزان، نجران و أبها برسند و افسانه موشک های بسیار گران قیمت پاتریوت آمریکا را نابود نمایند.

دولت امارات متحده عربی، که متحمل تلفات مادی و جانی در این جنگ شده است، چند هفته پیش بازگشت تمام نیروهایش از جنگ یمن را جشن گرفت تا از یک سو، از بزرگ ترین تلفات نظامی و مالی جلوگیری کند و از طرفی دیگر، شاید بدون رایزنی با همپیمان سعودی چنین تصمیمی گرفت. بعید نمی دانیم که نیروهای سعودی نیز در ماه های آینده همانند امارات عمل نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تحلیل رای الیوم، سامانه های موشکی انصارالله؛ شکست هژمونی هوایی عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل رای الیوم، سامانه های موشکی انصارالله؛ شکست هژمونی هوایی عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید