تهدید ترامپ به اخراج رئیس کارکنان کاخ سفید

به گزارش وبلاگ بروبچ، طبق گزارش یک رسانه آمریکایی، دونالد ترامپ به دلیل دلخوری از عملکرد میک مولوینی رئیس کارکنان کاخ سفید در رابطه با استیضاح رئیس جمهور این کشور، تهدید به اخراج او نموده است.

تهدید ترامپ به اخراج رئیس کارکنان کاخ سفید

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بروبچ، روزنامه واشنگتن پست در آستانه برگزاری نخستین جلسات علنی برای تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور از تهدید ترامپ برای اخراج رئیس کارکنان کاخ سفید خبر داده است.

طبق این گزارش، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از عملکرد میک مولوینی رئیس کارکنان کاخ سفید درباره تحقیقات مجلس نمایندگان برای استیضاح رئیس جمهور ناراضی و دلخور است و طی هفته های اخیر به اخراج او تهدید نموده است.

واشنگتن پست به نقل از سه منبع آگاه خاطرنشان کرد، ترامپ به طور خاص از کنفرانس خبری 17 اکتبر (25 مهر ماه) مولوینی در کاخ سفید گله مند است؛ کنفرانسی که در آن وی تایید نموده بود که دولت ترامپ با هدف اعمال فشار بر کی یف برای انجام تحقیقات درباره انتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا و همچنین تحقیق درباره نقش جو بایدن، یاری نظامی آمریکا به اوکراین را متوقف نموده بود.

مولوینی بعد از این کنفرانس کوشش کرد که این اظهارنظر خود را اصلاح کند و مدعی شد، دولت ترامپ در موضوع یاری نظامی به اوکراین به دنبال فشار برای انجام تحقیقات این کشور علیه جو بایدن نبوده و اصلا هیچ بده بستانی (quid pro quo) در کار نبود.

طبق گزارش واشنگتن پست، مشاوران ارشد ترامپ به او درباره ریسک های جدی اخراج رئیس کارکنان کاخ سفید در برهه کنونی که مجلس نمایندگان آمریکا در حال تحقیقات استیضاح است، هشدار داده اند.

این رسانه آمریکایی معتقد است با توجه به نقش خاص مولوینی در توقف موقت یاری نظامی آمریکا به اوکراین و همچنین هرج و مرج ناشی از کوشش برای پیدا کردن جایگزین او در سِمت ریاست کارکنان کاخ سفید، اخراجش توسط ترامپ پر هزینه خواهد بود.

یک مشاور ترامپ به واشنگتن پست گفت: من فکر نمی کنم که تا بعد از ماه دسامبر (خاتمه امسال میلادی) شما شاهد رفتن او (برکناری مولوینی از کاخ سفید) باشید البته رئیس جمهور درباره آن کنفرانس خبری، خیلی ناراحت بود چرا که آن روز، روز خیلی بدی برای رئیس جمهور بود.

میک مولوینی رئیس کارکنان کاخ سفید

واشنگتن پست در گزارش خود نوشته که مولوینی در رابطه با خواست ترامپ برای توقف 400 میلیون دلار یاری نظامی به اوکراین و فشار بر این کشور برای انجام تحقیقات سیاسی مورد نظر او، در یک ارتباط مستقیم با رئیس جمهور آمریکا قرار داشت.

طبق این گزارش، مشاوران ترامپ در شرح چرایی مخالفتشان با اخراج مولوینی، به برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید به رئیس جمهور آمریکا اشاره کردند و گفتند که با برکناری بولتون، او به یک هدف با ارزش دموکرات ها برای انجام شهادت در پرونده تحقیقات استیضاح تبدیل شده است.

یک مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا به واشنگتن پست گفت: ترامپ دارد از همگان سوال می نماید که نظر آنها درباره مولوینی چیست. او واقعا از وی (مولوینی) ناامید شده است اما به او مشورت داده شده است که آخرین چیزی که در حال حاضر احتیاج دارد، انجام یک تغییر بزرگ در پرسنل (کاخ سفید) است.

پیش از این در خبرها آمده بود که کمیته های مجلس نمایندگان آمریکا از میک مولوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید درخواست کرد تا در این مجلس حضور یافته و درباره شروع تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور شهادت دهد(جزئیات بیشتر).

هفته گذشته آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا و طراح اصلی تحقیقات استیضاح از دونالد ترامپ بابت گفت وگوی جنجالی او با رئیس جمهور اوکراین در ماه جولای (موسوم به اوکراین گیت)، از حضور چندین نفر در جلسات علنی تحقیقات استیضاح خبر داده بود.

او گفت، ویلیام تایلور، دیپلمات ارشد آمریکا در اوکراین و جورج کنت، دستیار وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه (22 آبان) در جلسات استماع علنی کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان حاضر خواهند شد.

این کمیته روز آدینه 15 نوامبر(24 آبان) میزبان ماری یووانویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین خواهد بود که اخراج او از این سمت در اردیبهشت ماه امسال توسط ترامپ به بخش مهمی از تحقیقات استیضاح تبدیل شده است.

در صورتی که قانونگذاران دموکرات تصمیم به کلید زدن بندهای استیضاح علیه ترامپ بگیرند باید ابتدا در مجلس نمایندگان به آن رأی بدهند و در مرحله بعد، مجلس سنا هم باید درباره استیضاح ترامپ رأی بدهند.

حتی اگر مجلس نمایندگان که اکثریت آن در اختیار دموکرات ها است با استیضاح ترامپ موافقت کند، مجلس سنا که اکثریت آن در دست جمهوری خواستار است احتمالاً ترامپ را تبرئه کند (جزئیات بیشتر).

منبع: خبرگزاری فارس

به "تهدید ترامپ به اخراج رئیس کارکنان کاخ سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید ترامپ به اخراج رئیس کارکنان کاخ سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید