خانه پدری به سینماها بازگشت

به گزارش وبلاگ بروبچ، فیلم خانه پدری ساخته کیانوش عیاری برای دومین بار در عرض سه سال گذشته برطرف توقیف شد. بعد از این که حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد، خانه سینما و دویست نفر از دست اندرکاران سینما جداگانه در نامه هایی به رئیس قوه قضاییه خواهان رسیدگی به ماجرای توقیف خانه پدری شده بودند با دستور مستقیم ابراهیم رئیسی، فیلم کیانوش عیاری برطرف توقیف شد و دوباره اکرانش در سینماها از سر گرفته می گردد. نکته مهم این که طبق خبرها همان نسخه قبلی که روی پرده بود دوباره اکران خواهد شد.

خانه پدری به سینماها بازگشت

فیلم خانه پدری سال 1389 ساخته و در جشنواره فجر سی و دوم هم اکران شد. این فیلم نگاه مثبت اکثر منتقدان را هم همراه خود داشت. البته همان زمان در جشنواره هم اکران فیلم با حرف و حدیث هایی همراه بود و حتی ممکن بود فیلم برای جشنواره فجر هم توقیف گردد. ناجی هنر که وابسته به نیروی انتظامی است در فراوری این فیلم مشارکت داشت اما بعدتر به دلیل آن چه که خشونت فیلم می نامیدند از تهیه کنندگی آن کنار کشید.

همان خشونت باعث شد که فیلم سال ها در محاق توقیف بماند تا این که سال 1393 فیلم فقط برای دو روز در سینماهای تهران روی پرده رفت و بعد آن را پایین کشیدند. همه این سال ها حرف بر سر این بود که می گردد فیلم را در گروه هنر و تجربه اکران کرد یا با حذف بعضی صحنه های آن به نمایش عمومی دربیاید اما کیانوش عیاری که کارگردانی باوسواس و دقیق است حاضر به حذف صحنه های فیلمش نشد.

داستان فیلم خانه پدری از سال 1308 و اواخر دوره قاجار شروع می گردد. در یک خانواده سنتی دختری به جرم گناهی بزرگ توسط پدرش به قتل می رسد و راز این قتل سال ها باقی می ماند. داستان این خانواده تا سال 1379 ادامه پیدا می نماید. فیلم سرگذشت این خانواده را در شش دهه روایت می نماید. زندگی محتشم از 15 تا 80 سالگی که در مرگ خواهر بزرگترش خود را مقصر می داند.

مهران رجبی، شهاب حسینی و ناصر هاشمی بازیگران اصلی فیلم هستند و در حقیقت فیلم به مسائل و مسائل زنان می پردازد.

کیانوش عیاری برای اکران فیلم در نهایت فقط صحنه خشن ابتدای فیلم را کمی تلطیف کرد اما فیلم با همان ساختار و داستان روی پرده رفت و باز هم کمتر از یک هفته روی پرده سینماها بود که به دستور مستقیم دادستانی دوباره توقیف شد.

این بار توقیفش بازتاب های گسترده تری داشت چون فیلمساز و وزارت ارشاد با هم به توافق رسیده بودند. خانه سینما و دست اندرکاران سینما خواهان رعایت حقوق قانونی شان شدند و در نامه هایشان به ابراهیم رئیسی تاکید کردند که چنین وضعیتی امنیت شغلی آن ها را به خطر می اندازد.

سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی با اشاره به ادامه اکران خانه پدری گفت: نامه دادستانی تهران را مبنی بر برطرف توقیف فیلم دریافت کردیم و از تدبیر رئیس محترم قوه قضائیه به خاطر دادن دستور ویژه رسیدگی برای حل شدن مساله سپاسگزاریم. بدون شک این تدبیر ایشان و همکاری های مسئولان قوه قضاییه در اجرای آن به انسجام و همدلی جامعه سینمایی کشور یاری می نماید.

طباطبایی نژاد از عیاری هم به دلیل همراهی های لازم در روزهای اخیر تشکر و بیان کرد خانه پدری مثل قبل با رده بندی سنی مناسب برای 15 سال به بالا از امروز، چهارشنبه بیست و دوم آبان ماه دوباره اکران خواهد شد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "خانه پدری به سینماها بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه پدری به سینماها بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید