سنگ اندازی جدید آمریکا برای جلوگیری از دسترسی ایران به منابع خود در صندوق بین المللی پول

به گزارش وبلاگ بروبچ، دولت آمریکا میخواهد برای جلوگیری از دسترسی ایران به منابع خود در صندوق بین المللی پول که پس از پرداخت چندین دهه حق عضویت به این نهاد پولی حاصل شده است، مانع تازه ای ایجاد کند.

سنگ اندازی جدید آمریکا برای جلوگیری از دسترسی ایران به منابع خود در صندوق بین المللی پول

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ بروبچ، خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش داد که دولت آمریکا میخواهد در راستای ممانعت از دسترسی ایران به منابع مالی خود در صندوق بین المللی پول، اجازه ندهد که صندوق بین المللی پول از منابعی که تحت عنوان حق برداشت مخصوص یا SDR برای حمایت از کشور های عضو صندوق در نظر گرفته است استفاده کند.

حق برداشت مخصوص که اصطلاحاً به طلای کاغذی نیز معروف شده، یک دارایی پولی صوری است که در سال 1969 با هدف یاری به برطرف کمبود نقدینگی در کشور های عضو صندق بین المللی پول، در این نهاد ایجاد شد.

میزان تخصیص حق برداشت مخصوص به هر کشور عضو صندوق بین المللی پول به سهمیه آن کشور در صندوق بین المللی پول -که با توجه به حق عضویت پرداختی از سوی هر کشور معین می شود- بستگی دارد.

البته حتی اگر کشوری بخواهد رقمی فراتر از سهمیه خود را به صورت حق برداشت مخصوص از صندوق بین المللی پول دریافت کند نیز این امکان با موافقت هر تعداد از کشور ها که مجموعاً 85 درصد در صندوق سهمیه داشته باشند، فراهم خواهد بود.

اما در این میان آمریکا که پیش از این مخالفت سرسختانه خود را با پرداخت وام 5 میلیارد دلاری درخواستی ایران از صندوق بین المللی پول ابراز داشته است، از هم اکنون برای جلوگیری از ارائه منابع مالی به ایران به صورت حق برداشت مخصوص وارد عمل شده است. این در حالی است که ایران به عنوان یکی از اعضای قدیمی صندوق بین المللی پول تا به امروز چندین میلیارد دلار حق عضویت به این نهاد پرداخت نموده و اکنون می تواند بدون احتیاج به موافت 85 درصدی اعضا، از حق برداشت مخصوص در حد رقم درخواستی خود (5 میلیارد دلار) استفاده کند

حدود دو ماه قبل در پی تشدید بحران کرونا در دنیا و درگیر شدن بیش از 100 کشور با این بحران، کریستالینا گئورگیوا رئیس صندوق بین المللی پول خاطرنشان کرد که این نهاد پولی آماده است تا با استفاده از منابع خود به ارزش 1 تریلیون دلار به کشور های عضو صندوق برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا یاری کند.

متعاقباً بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اواسط اسفندماه درخواست خود برای دریافت یک وام 5 میلیارد دلاری را به صندوق بین المللی پول ارائه داد.

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مورد ارائه این درخواست در حساب کاربری اینستاگرام خود نوشت: روز آدینه 16 اسفند ماه، نامه ای به خانم کریستالینا گئورگیوا رئیس صندوق بین المللی پول، نوشته خاطرنشان کردم؛ براساس اعلان رسمی شما برای پشتیبانی از اعضا، از جمله ایران، و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و ضرورت تداوم پرقدرت اقدامات پیشگیری، درمان و مقابله با آثار مالی آن، با توجه به میزان سهمیه جمهوری اسلامی ایران در صندوق، خواهان بهره مندی از تسهیلات تأمین مالی سریع، RFI درحدود 5 میلیارد دلار می باشیم.

وی اضافه کرد: واکنش جامعه دنیای و صندوق بین المللی پول می تواند معیار خوبی برای ارزیابی ادعا های آن ها در یاری به کنترل این ویروس و کاهش آلام مردم آسیب دیده، باشد. امیدوارم صندوق بین المللی پول به این مسئولیت خود در حوزه وظایفش به سرعت عمل کند. همزمان بانک مرکزی از همه ابزار های ممکن خود، به مانند قبل، برای پشتیبانی از هموطنان عزیز و غلبه بر مسائل استفاده خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سنگ اندازی جدید آمریکا برای جلوگیری از دسترسی ایران به منابع خود در صندوق بین المللی پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ اندازی جدید آمریکا برای جلوگیری از دسترسی ایران به منابع خود در صندوق بین المللی پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید