سیستان؛ بهشت طرح های نیمه تمام است ، لزوم ورود دستگاه قضا به ترک فعل های اجرا شده!

به گزارش وبلاگ بروبچ، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه زابل گفت: سیستان، بهشت طرح های نیمه تمام ایران است؛ چرا که عده ای به اسم محرومیت زدایی در این منطقه اقدام به اجرا و افتتاح طرح هایی ناقص می کنند.

سیستان؛ بهشت طرح های نیمه تمام است ، لزوم ورود دستگاه قضا به ترک فعل های اجرا شده!

امین کاقتصادی، دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه زابل در گفتگو با خبرنگار دانشگاه وبلاگ بروبچ، در خصوص افتتاح طرح های نیمه تمام در استان سیستان و بلوچستان گفت: سیستان بهشت طرح های نیمه تمام ایران است؛ چرا که همیشه عده ای به اسم محرومیت زدایی در این منطقه با تخصیص بودجه های کلان اقدام به اجرا و افتتاح طرح هایی می کنند و این طرح ها نیمه تمام رها می شوند.

کاقتصادی افزود: طرح های نیمه تمامی که در سیستان و بلوچستان کلید خوردند و رها شدند از ابتدا با هدف منفعت طلبی کلنگ زنی شدند و متاسفانه با ترک فعل هایی که در این بخش اجرا شده، برخوردی جدی صورت نگرفته؛ از این رو همیشه شاهد تکرار این اتفاق در استان هستیم که نیاز است جلوی آن گرفته شود.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه زابل ادامه داد: در سال 1395 شاهد بودیم که سه کارخانه کاشی، کاغذ و لاستیک در استان کلنگ زنی شدند و قرار بود این طرح ها سریعا به مرحله افتتاح و بهره برداری برسند، اما با وجود اینکه آن زمان خبری از تحریم نبود و بودجه مطلوبی هم به آن ها اختصاص یافت، این طرح ها بعد از گذشت 5 سال هنوز هم به مرحله افتتاح نرسیدند و تکلیفشان مشخص نیست.

مهاجرت سیستانی ها؛ ماحصل افتتاح نیمه تمام طرح های آبرسانی

وی ابراز کرد: اقتصاد سیستان و بلوچستان وابسته به آب است و در حال حاضر که در استان با مشکل بی آبی روبرو هستیم و افغانستان هم آب را به روی ایران بسته، تکلیف کشاورزان و دامداران و صیادان سیستانی که 70 تا 80 درصد آنان در شمال سیستان مستقر هستند نامشخص است و افتتاح نیمه تمام طرح های آبرسانی به دشت سیستان و چاه نیمه ها چاره ای جز مهاجرت برای اهالی این منطقه نگذاشته و این مهاجرت هم ابعاد امنیتی و خطرناکی برای استان به دنبال داشته است.

بیشتر بخوانید:

  • افتتاح ناقص طرح 46 هزار هکتاری انتقال آب با لوله به اراضی سیستان / کشاورزان گلایه دارند

کاقتصادی افزود: همه مسئولان استان به این موضوع واقف هستند که اقتصاد سیستان وابسته به آب است و در این منطقه آبی پایدار وجود ندارد، با این حال اقدام خاصی برای حرکت در دو راستا تامین آب پایدار و اقتصاد غیروابسته به آب (یا اقتصاد کم آب) انجام ندادند و از طرفی تغییری در زمینه الگوی کشت و روش های نوین آبیاری انجام نشده و طرح آبرسانی به دشت سیستان هم که بر اساس تغییر الگوی کشت و آبیاری پایه ریزی شده بود را هم نیمه تمام افتتاح کردند و سرانجامی نداشته است.

وی بیان نمود: بررسی ها نشان می دهد که باید الگوی کشت در سیستان و بلوچستان تغییر پیدا کند به این نحو که مردم بجای کشت هندوانه، خربزه، گندم و جو که صرفه اقتصادی ندارند و آب زیادی مصرف می کنند، به سمت کشت گیاهانی که آب کمتری مصرف می کنند و با شرایط استان همخوانی دارد، بروند و جهاد کشاورزی به وعده هایی که در این زمینه داده عمل کند و نواقص طرح آبرسانی به دشت سیستان که اخیرا افتتاح شده را رفع و گره ای از مسائل مردم و کشاورزان منطقه باز کنند.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه زابل اظهار کرد: این اولین بار نیست که طرح های سیستان و بلوچستان نیمه کاره افتتاح و رها می شوند و در گذشته هم منوال همین بوده است؛ در طرح نیم لوله های سیمانی که با هدف انتقال آب از چاه نیمه های سیستان به زمین های کشاورزی با حداقل نفوذ آب اجرایی شد هم شاهد بودیم با وجود اختصاص میلیارد ها تومان بودجه، این طرح نیمه تمام افتتاح و رها شد و هیچکدام از مسئولان جوابگوی علت رها شدن و بی سرانجامی این طرح نشدند.

سوءاستفاده از بیت المال با افتتاح طرح های ناقص

وی گفت: در سیستان و بلوچستان، عده ای منفعت طلب با آگاهی از اینکه هیچکس نگاهی ویژه به عملیاتی شدن طرح ها و نتیجه بخش بودن آن ها و ترک فعل های اجرا شده ندارد، به سوء استفاده از بیت المال می پردازند و طرح هایی را با هدف رفع محرومیت در استان اجرایی و بودجه های کلانی دریافت می کنند، اما لازم است که یکبار برای همیشه مقابل این افتتاح های ناقص بایستیم و مانع تکرار آن شویم و مطالبه بررسی ترک فعل های اجرا شده در اجرای این طرح ها را داشته باشم تا حق مردم استان بیش از این پایمال نشود.

کاقتصادی یادآور شد: جنبش عدالتخواه دانشجویی استان سیستان و بلوچستان پیگیری هایی در زمینه رسیدگی به علل افتتاح ناقص طرح های سیستان و بررسی ترک فعل های اجرا شده در اجرای این طرح ها انجام داده و قول هایی برای رسیدگی به این امور به این جنبش داده شده که امیدواریم تحقق پیدا کنند و نتیجه بخش باشند. اگر مطالبه گری ها در این زمینه به صورت جدی و هدفمند و ادامه دار باشند، قطعا می توانیم تکلیف طرح های نیمه تمام استان را مشخص کنیم و مانع تکرار آن شویم.

دستگاه قضا به شناسایی و مجازات عاملان افتتاح ناقص طرح های سیستان بپردازد

وی تاکید کرد: لازم است که دستگاه قضایی همانگونه که به مقابله با فساد پرداخته، به مسئله افتتاح طرح های نیمه تمام سیستان و بلوچستان ورودی جدی داشته باشد و با ترک فعل هایی که در استان صورت می گیرد برخوردی قاطعانه داشته باشد و عاملان آن را شناسایی و مجازات کند تا این رویه اصلاح شود و از هدر رفت اعتبارات کلان با اسم محرومیت زدایی در استان جلوگیری شود.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی دانشگاه زابل اذعان کرد: سیستان و بلوچستان بیش از هر منطقه ای در کشور، زمینه لازم برای تحقق شعار سال (تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها) را دارا است و اگر دستگاه قضا در این بخش به یاری مطالبه گران استان بیاید و به مانع زدایی در افتتاح طرح های اثربخش بپردازد، تحولی عظیم در اقتصاد منطقه و کشور ایجاد می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سیستان؛ بهشت طرح های نیمه تمام است ، لزوم ورود دستگاه قضا به ترک فعل های اجرا شده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستان؛ بهشت طرح های نیمه تمام است ، لزوم ورود دستگاه قضا به ترک فعل های اجرا شده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید