شرایط روزه داری برای مبتلایان به بیماری های گوارشی

به گزارش وبلاگ بروبچ، بیمارانی که دچار التهاب و عفونت در معده و یا اثنی عشر بوده و سپس درمان شده اند و داروهای خود را با فاصله حدود 12 ساعت مصرف می نمایند، می توانند با مصرف داروهای خود در وعده سحر و افطار روزه بگیرند، اما درمورد بیماری هایی همچون هپاتیت بیماران باید فرد به فرد آنالیز شوند و نمی توان یک دستور کلی برای آنها صادر کرد.

شرایط روزه داری برای مبتلایان به بیماری های گوارشی

به گزارش وبلاگ بروبچ از ایرنا، یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: بیمارانی که دچار التهاب و عفونت در معده و یا اثنی عشر بوده اند و در حال حاضر درمان شده اند و ماه هاست از بهبودی آنان می گذرد و داروهایشان را با فاصله حدود 12 ساعت مصرف می نمایند، می توانند با مصرف داروهای خود در وعده سحر و افطار روزه بگیرند.

حمید اسدزاده گفت: بعد از چند روز روزه دریافت برای این افراد مسئله ای ایجاد نشد می توانند روزه داری را ادامه دهند، اما بعضی از بیماران که در فاز فعال بیماری هستند مانند کسانی که زخم معده و اثنی عشر دارند و درحال درمان اند، نباید روزه بگیرند.

اسدزاده درباره بیمارانی که یبوست های مزمن و شدید دارند و فقط با مصرف دارو وضعیتشان بهتر می گردد، گفت: دریافت روزه ممکن است یبوست این افراد را تشدید کند و دچار عوارضی شوند که در آینده برای آنان مشکل ساز باشد.

این متخصص اضافه کرد: اما روزه دریافت برای بعضی از بیماران دچار مسائل گوارشی مانند کسانی که ریفلاکس دارند می تواند مفید باشد و از روزه دریافت احساس رضایت نمایند، اما این افراد باید مراقب باشند هنگام سحر و افطار یک جا حجم زیادی غذا نخورند و مواد غذایی را فاصله زمانی بخورند.

به گفته اسدزاده، هنگام سحر نیز این افراد باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمایند و یک تا دو ساعت پیش از اذان به تدریج غذا بخورند تا هنگام اذان حجم زیادی غذا وارد معده شان نگردد.

این متخصص درباره افرادی که دچار بیماری های مزمن کبد و گوارش هستند، شرح داد: در خصوص افرادی که دچار بیماری هایی همچون نارسایی و هپاتیت هستند باید فرد به فرد تصمیم گرفته گردد و نمی توان یک دستور کلی برای همه این افراد صادر کرد.

وی درباره بیمارانی که باید منظم دارو مصرف نمایند و یا دچار ضعف سیستم ایمنی هستند، گفت: ممکن است این افراد نتوانند گرسنگی طولانی مدت را تحمل نمایند و روزه دریافت برای آن ها دردسر ساز گردد، اما بیمارانی که یک نوبت دارو مصرف می نمایند مانند کسانی که هپاتیت های ویروسی دارند اگر کبدشان به درجه نارسایی نرسیده باشد معمولا می توانند روزه بگیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره روزه داری بیماران کرونایی که بهبود یافته اند، شرح داد: فردی که در فاز فعال بیماری کرونا قرار گرفته است نباید روزه بگیرد اما فردی که بیماری وی کاملا بهبود یافته اگر چند هفته از رفع شدن علائم تنفسی و تب وی گذشته باشد می تواند روزه بگیرد.

از خوردن حجم زیادی غذا هنگام افطار و سحر بپرهیزید

اسد زاده درباره نکاتی که برای سلامت دستگاه گوارش هنگام روزه داری باید رعایت کرد، گفت: روزه داران هنگام سحر و افطار، به ویژه هنگام افطار نباید حجم زیادی غذا بخورند، زیرا این حجم غذا بلافاصله وارد معده شده و هورمون ها ترشح می شوند و باعث ضعف، سرگیجه، دردهای شکمی و بیرون روی در بعضی از افراد می گردد.

وی شروع افطار را خوردن غذاهای سبکی مانند سوپ توصیه کرد و گفت: بعد از خوردن غذاهای سبک در افطار، با فاصله زمانی یک یا دو ساعته خوردن شام توصیه می گردد و روزه داران باید از خوردن غذاهایی که حجم زیادی کربوهیدرات و قند دارد خودداری نمایند.

این متخصص با اشاره به متداول بودن مصرف زولبیا و بامیه در ماه رمضان گفت: این خوراکی ها برای مصرف در این ماه مناسب نیست، زیرا هم از نظر رعایت بهداشت در پخت این شیرینی جات تردید وجود دارد و هم اینکه باعث احساس گرسنگی کاذب بعد از چند ساعت می گردد.

اسهال و تهوع، شایع ترین عوارض گوارشی ویروس کرونا

این متخصص همچنین درباره عوارض ویروس کووید 19 بر سیستم گوارشی مبتلایان اظهار کرد: اسهال، تهوع و استفراغ شایعترین علائم گوارشی ویروس کرونا بر روی مبتلایان است.

وی با بیان اینکه عوارضی همچون التهاب مجاری صفراوی و بالا رفتن آنزیم های کبدی از علائم کمتر شایع ویروس کروناست، گفت البته نمی توان این عوارض را از علائم قطعی کرونا عنوان نمود اما در تعدادی از بیماران این عوارض مشاهده شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: به همین خاطر در دوران شیوع کرونا برای بسیاری از بیمارانی که با علائم گوارشی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می نمایند اما برای عوارض آنان علت مشخصی یافت نمی گردد، باید احتمال ابتلا به کرونا نیز در نظر گرفته گردد.

این متخصص با بیان اینکه بین شدت بیماری کرونا با بروز عوارض گوارشی در مبتلایان رابطه ای مشاهده نشده است، شرح داد: مهمترین نکته درباره بیماری کرونا این است که نباید تصور کنیم این بیماری فقط یک بیماری تنفسی است و فقط علائم تنفسی افراد را آنالیز کنیم.

وی اضافه کرد: یعنی اگر بیماری علائم تنفسی نداشته باشد اما دچار اسهال، تهوع و استفراغ بدون دلیل باشد، باید احتمال ابتلا به کرونا را در وی آنالیز کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "شرایط روزه داری برای مبتلایان به بیماری های گوارشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط روزه داری برای مبتلایان به بیماری های گوارشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید