ضرورت وجود مولدهای اضطراری تامین برق در مراکز حساس

به گزارش وبلاگ بروبچ، تهران (پانا) - مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو بیان نمود وجود مولدهای اضطراری تامین برق در مراکز حساس و حیاتی آسیب پذیری ها را کاهش می دهد و ضرورتی جدی است.

ضرورت وجود مولدهای اضطراری تامین برق در مراکز حساس

به گزارش ایسنا، میثم جعفرزاده، روز شنبه در مراسم آغاز بکار نهمین رزمایش سراسری تست آماده بکاری مولدهای اضطراری برق در محل مرکز پایش صنعت برق شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران اضافه نمود: وزارت نیرو مهمترین خدمت زیرساختی کشور را ارایه می کند و هر اتفاقی در این فرایند، سایر دستگاه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اضافه نمود: براین اساس ضرورت دارد، همه دستگاه ها به ویژه مراکز حساس و حیاتی خود را مجهز به مولدهای اضطراری کنند تا در زمان بروز هر حادثه طبیعی یا غیر طبیعی آسیب کمتری ببیند و وقفه ای در ارایه خدمت نداشته باشند.

جعفرزاده با اشاره به اینکه رزمایش تست مولدهای اضطراری از سال 1391 کلید خورده، اظهار داشت: این زرمایش با هدف تست و ارزیابی آماده بکارشدن مولدهای اضطراری برق هر ساله برگزار می شود.

طبق اعام توانیر، مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو گفت: سال های قبل مسئله ای که وجود داشت اینکه، بیشتر سازمان ها مجهز به مولدهای اضطراری بودند، اما درصد آمادگی آنها برای فعالیت، پایین بود و نیاز به تعمیر و ارزیابی داشت.

وی اضافه نمود: امسال تلاش شد تا این ارزیابی ها در طول سال انجام شود و در زمان نیاز، مولدها در اسرع وقت، آماده بکار باشند.

جعفرزاده از برنامه ریزی برای کاهش زمان آماده بکاری مولدهای اضطراری تامین برق به زیر یک دقیقه خبر داد و گفت: هرچه این زمان کاهش یابد امکان وقوع اختلال در تامین برق نیز کمتر خواهد شد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو اضافه نمود: برگزاری این نوع رزمایش ها آمادگی مولدهای اضطراری را برای مواقع ضروری، ارتقا خواهد بخشید.

باید میزان آسیب پذیری شبکه های برق بررسی و پایداری آن افزایش یابد

همچنین در این مراسم سردار غلام رضا جلالی - رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان این که برق صنعتی زیرساختی است و مادر صنایع دیگر است و به همین دلیل پایداری و استمرار خدمات آن باید حفظ شود. دشمن در تقابل با ایران اسلامی به دلیل توان بالای دفاعی و بازدارندگی و اراده قاطع که مشاهده کرد از حوزه نظامی مایوس شده است که نقطه عطف این مسئله، انهدام پهباد جاسوسی فوق پیشرفته آمریکا در خلیج فارس بود.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها پس از ناامیدی از جبهه نظامی به دنبال جنگ علیه زیرساخت های حیاتی کشور رفتند شرح داد: در این جنگ نوین به دلیل آنکه فاعل جنگ در حوزه سایبری گمنام است این حملات بیشتر در این حوزه صورت می گیرد.

به گفته سردار جلالی زیرساخت های حیاتی ایران به دلیل رشد و توسعه سریع، گرایش به سایبری شدن پیدا کرده است. لذا حفظ این کارکردها که پیوندی حیاتی با کیفیت زیست مردم دارد منوط به پدافند سایبری و رعایت الزامات جامع پدافند غیرعامل است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در این زمینه رویکرد ما عملیات پیشگیرانه برای رصد آسیب پذیری ها و کنترل آمادگی هاست متذکر شد: صنعت برق صنعتی مادر است و همه کارکردهای حیاتی به برق مربوط است. عدم اختلالات در زیرساختهای برق کشور نشان از تاب آوری و قوت صنعت برق کشور دارد و قابل تقدیر است.

وی اظهار داشت: ظرفیت کنونی مولدهای اضطراری برق می تواند رشد بیشتری داشته باشد تا تامین کننده برق اضطراری کشور باشد.

سردار جلالی متذکر شد: رزمایش های سایبری در حوزه برق باید به صورت منظم برگزار شود تا ضمن بررسی آسیب پذیری ها میزان پایداری شبکه ارتقا یابد.

و همچنین در جمع وبلاگ بروبچ نیز با اشاره به اینکه سند راهبردی پدافند شهری به کمک متخصصان تدوین شده و برای اجرا به همه شهرداری ها با اولویت 52 شهرداری شهرهای بالای 200 هزار جمعیت ابلاغ شده است، ادامه داد: فردا یکشنبه یازدهم آبان ماه نیز یک همایش در این باره در محل وزارت کشور با حضور شهرداران برگزار خواهد شد تا نحو اجرا و نواقص احتمالی آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

جلالی، سند پدافند شهری مصوب شده را یک الگوی نوین و پیشرفته از توسعه امنیت افزا توصیف کرد که خواهد توانست توسعه ها و برنامه های شهری را همراه با موضوع امنیت و قابلیت های ایمنی ارتقا دهد.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور ابراز امیدواری کرد، ایران بتواند در یک بازه زمانی سه ساله این سند به نتیجه لازم دست یابد.

وی با بیان اینکه استراتژی دشمن به سمت جنگ زیر ساختها تغییر یافته است، به حادثه ای که در بندرشهید رجایی و در بخش حمل و نقل رخ داد اشاره کرد و گفت: براین اساس لازم بود برای ارتقای آمادگی ها در همه بخش ها به صورت هماهنگ اقدام شود.

جلالی ادامه داد: براین اساس دستوالعملی در کمیته دائمی پدافند غیر عامل به تصویب رسید که آن شاخصه ها، چرخه ها، الزام ها و روش های ایجاد آمادگی در همه دستگاه ها را در خود دارد.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور اضافه نمود: دستورالعمل مذکور به طرحی عملیاتی پیشگیرانه تبدیل شد تا بتوان قبل از وقوع هرحادثه پیشگیری های را لازم داد.

وی گفت: درقالب این دستورالعمل برنامه ها اجرای شده و در بخش سایبری که با سطح بیشتری از تهدید روبه رو است طرح ریزی ها و آموزش های لازم ارائه شد و به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

جلالی اضافه نمود: براین اساس یک عملیات پیشگیرانه از 10 مهر تا 10 آذرماه صورت خواهد گرفت تا بتوان سطح آمادگی 150 دستگاه و مرکز حساس کشور را ارزیابی و برای ارتقای آن اقدام کرد.

رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور با بیان اینکه این آمادگی ها هم در حوزه سایبری و هم زیرساختی است ادامه داد: یکی از خوبی های کرونا و مقابله با آن این بود که درصد آمادگی زیرساخت های حیاتی کشور را نشان داد.

وی گفت: آمادگی دستگاه هایی مانند آب، برق، گاز و ارتباطات در پیک کرونا و حتی بخش نفت نشان داد از سطح بالایی برخوردار است به گونه ای که اجازه قطع خدمات برای لحظه ای داده نشد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "ضرورت وجود مولدهای اضطراری تامین برق در مراکز حساس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت وجود مولدهای اضطراری تامین برق در مراکز حساس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید