عراقچی: اصلاح اشتباه آمریکا به بایدن بستگی دارد، مهلت دولت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال پایان است

به گزارش وبلاگ بروبچ، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران می گوید خروج از برجام، اشتباه آمریکا بود و اکنون نوبت بایدن است که با لغو تحریم ها و بازگشت به توافق هسته ای، به دنبال جبران این سیاست اشتباه باشد.

عراقچی: اصلاح اشتباه آمریکا به بایدن بستگی دارد، مهلت دولت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال پایان است

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ بروبچ، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با شبکه سی جی تی ان چین در واکنش به ادعاهای برجامی جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا در باب تداوم تحریم ها و همچنین مسئله غنی سازی، گفت: پیش از هر چیز باید بگویم که اظهارات وی بعد از مدتی توسط منابع دیگر اصلاح شد و گفتند که منظور او از توقف غنی سازی در حقیقت غنی سازی فراتر از محدودیت های برجام بوده است اما در خصوص ترتیب بازگشت تمامی اعضای برجام به پایبندی کامل، باید بگویم که اوضاع و شرایط کاملاً شفاف است. این ایران نبود که برجام را ترک کرد، بلکه آمریکا بود که چنین اقدامی را انجام داد. ایالات متحده تصمیم گرفت که به مشارکت خود در برجام پایان دهد، آنها میز مذاکره را ترک و تحریم ها را مجدداً اعمال کردند و حتی تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کردند. بنابراین اگر سیاست آنها بازگشت به برجام و تبدیل شدن به یکی از طرفین این توافق است، قطعاً باید تحریم ها را لغو کنند و به پایبندی کامل بازگردند.

این دیپلمات ایرانی در ادامه افزود: آنچه ما (در جهت کاهش تعهدات) انجام دادیم، قطعاً جبران و اصلاح تخطی آمریکا از این توافق و علیه وضع مجدد تحریم های ضد ایرانی بود. همانطور که گفتم، کاهش تعهدات ایران در حقیقت یک اقدام جبرانی و راه حل بر اساس پاراگراف 36 برجام بود.

به گفته عراقچی، اگر از روی عقل و منطق شرایط را بسنجید، همه خواهند گفت که این آمریکا است که باید اول به برجام برگردد.

وی افزود: هر زمان که آمریکا به برجام برگردد و تحریم های ایران را لغو کند و ما تائید کنیم که تحریم ها دیگر وجود ندارد، ایران هم آمادگی دارد که خیلی سریع و به طور کامل به تعهدات برجامی برگردد.

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوالی پیرامون ادعای آمریکا مبنی بر لزوم گنجاندن مسئله برنامه موشکی ایران در برجام گفت: به هیچ عنوان چنین چیزی را نمی پذیریم. برجام تنها درباره برنامه هسته ای ایران است و دو ستون دارد: محدودیت بر برنامه صلح آمیز هسته ای ما در قبال لغو تحریم ها معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوالی پیرامون ادعای آمریکا مبنی بر لزوم گنجاندن مسئله برنامه موشکی ایران در برجام گفت: به هیچ عنوان چنین چیزی را نمی پذیریم. برجام تنها درباره برنامه هسته ای ایران است و دو ستون دارد: محدودیت بر برنامه صلح آمیز هسته ای ما در قبال لغو تحریم ها.

وی در توضیح این مطلب افزود: آمادگی تعامل در هیچ موضوع دیگری را نداریم، خواه مسائل منطقه ای باشد و خواه توانمندی های دفاعی، به خصوص آنکه آمریکا ثابت کرد طرف ناشایستی در مذاکرات است و کشورهای اروپایی هم ثابت کردند که قادر به عمل به وعده های خود نیستند.

عراقچی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی و ضرب الاجل 21 فوریه (سوم اسفند) مبنی بر لزوم توقف اجرای پروتکل های الحاقی در صورت عدم رفع تحریم ها افزود: اگر قبل از این تاریخ اتفاقی نیفتد و تحریم ها لغو نشود، ما چاره ای جز اجرای تصمیمات دولت خود نداریم.

وی در نهایت به بایدن یادآوری کرد که زمان زیادی برای تصمیم گیری ندارد و در توضیح این مطلب افزود: این تاریخ به زودی می رسد و ما فرصت اندکی داریم و یک ماه پس از آن تاریخ، سال نو ایران فرا می رسد و سپس به فضای انتخابات (ریاست جمهوری ایران) وارد خواهیم شد و همه می دانند که در زمان مبارزات انتخاباتی، هیچ کس مذاکره را ترجیح نمی دهد. بنابراین زمان بسیار اندکی در اختیار داریم. اصلاح آن سیاست به بایدن بستگی دارد. اگر آمریکایی ها خواهان حفظ برجام به عنوان یک دستاورد مهم دیپلماتیک و ابزار بسیار مهم در نظام عدم اشاعه هستند، باید خیلی سریع تصمیم گیری کنند زیرا زمان در حال تمام شدن است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "عراقچی: اصلاح اشتباه آمریکا به بایدن بستگی دارد، مهلت دولت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال پایان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: اصلاح اشتباه آمریکا به بایدن بستگی دارد، مهلت دولت آمریکا برای بازگشت به برجام درحال پایان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید