فراخوان سازمان انتقال خون جهت اهدای خون در تعطیلات پیش رو

به گزارش وبلاگ بروبچ، سخنگوی سازمان انتقال خون از مردم و به ویژه دارندگان گروه های خونی منفی و اهداکنندگان مستمر دعوت کرد که جهت اهدای خون در تعطیلات پیش رو به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

فراخوان سازمان انتقال خون جهت اهدای خون در تعطیلات پیش رو

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با وبلاگ بروبچ، از فراخوان سازمان انتقال خون برای اهدای خون به ویژه در گروه های خونی منفی و اهداکنندگان مستمر خون در تعطیلات پیش رو خبر داد و گفت: با سرد شدن هوا و بارش باران، به ویژه در ایام تعطیل، میزان مراجعه به مراکز اهدای خون کشور کاهش می یابد؛ به طوری که تقریباً میزان مراجعات جهت اهدای خون در روزهای تعطیل به یک سوم کاهش می یابد. این در حالی است که نیاز به خون و فرآورده های خونی به صورت هر روزه است و ما باید فقط در استان تهران روزانه جوابگویی 170 بیمارستان و مرکز درمانی باشیم. در کشور نیز مراکز انتقال خون باید جوابگوی حدود 900 بیمارستان و مرکز درمانی باشند که هر روزه جراحی هایی را انجام داده و باید جوابگوی بیماران و مصدومان ناشی از حوادث باشند.

وی با بیان اینکه بنابراین مصرف خون هر روزه بالا است، گفت: از طرفی از آنجایی که در کشور تنها 10 درصد مردم دارای گروه های خونی منفی هستند، به اهدای گروه های خونی منفی بیشتر نیاز داریم. بنابراین افرادی که دارای گروه خونی منفی هستند بیشتر به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

حاجی بیگی ادامه داد: امروزه با گسترش مراکز خون و آنکولوژی در کشور و همچنین گسترش مراکز جراحی قلب باز که در 31 استان کشور وجود دارند، میزان جراحی ها افزایش یافته و مصرف خون بالا رفته است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه از هر واحد خون اهدایی، سه فرآورده برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: پلاکت برای بیماران سرطانی و بیماری های خونریزی دهنده استفاده می شود. پلاسما برای بیماران سوختگی و بیماران مبتلا به بیماری های کبدی بوده و گلبول قرمز فشرده شده برای بیماری هایی که دچار کمبود خون مزمن هستند و همچنین برای مصدومان تصادفات و ... استفاده می شود.

وی گفت: بنابراین سازمان انتقال خون از مردم می خواهد که در تعطیلات پیش رو برای اهدای خون به ویژه اهدای خون گروه های منفی به مراکز اهدای خون مراجعه کنند. از اهداکنندگان مستمر خون نیز دعوت می کنیم تا برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فراخوان سازمان انتقال خون جهت اهدای خون در تعطیلات پیش رو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراخوان سازمان انتقال خون جهت اهدای خون در تعطیلات پیش رو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید