قسط ماهیانه تسهیلات مسکن ملی اعلام شد

به گزارش وبلاگ بروبچ، در روزهای گذشته ثبت نام متقاضیان طرح مسکن ملی شروع شده است؛ طرحی که قرار است در استان های مختلف اجرا گردد و افراد فاقد مسکن را خانه دار کند.

قسط ماهیانه تسهیلات مسکن ملی اعلام شد

خبرآنلاین: بازار مسکن طی یک ماه اخیر تحت تاثیر اخبار منتشره در مورد طرح ملی مسکن قرار گرفته است. پیش از این نیز قیمت مسکن با رسیدن به سقف، فرایندی کاهشی را آغاز نموده و تعدیل قیمت ها در دستور کار بازار قرار گرفته بود.

طرح اقدام ملی مسکن با احداث 400 واحد مسکونی طی سال جاری و سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. 200 هزار واحد این طرح در شهرهای جدید توسط شرکت عمران شهرهای جدید، 100 هزار واحد در شهرهای زیر 100 هزار نفر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و 100 هزار واحد توسط شرکت بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده شهرها احداث خواهد شد.

در اولین گام در سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی نام نویسی آغاز شده است. مرحله دوم، مربوط به کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان است. در گام سوم نیز نام نویسی در چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد آغاز می گردد. به گفته معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی، تهرانی ها نیز تا یک ماه آینده می توانند در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام نمایند.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در شرح اجرای طرح ملی مسکن در استان تهران یادآور شده است: سه شهر جدید اطراف تهران شامل پردیس، پرند و اندیشه برای ساخت خانه های طرح اقدام ملی انتخاب شده است و پایتخت نشینان در این سه شهر صاحب خانه در طرح اقدام ملی می شوند؛ ضمن اینکه در شهرستان های استان تهران، خانه برای ساکنان شهرهای مذکور ساخته خواهد شد.

هزینه ساخت واحدهای مسکن ملی

یکی از مهم ترین ویژگی های این طرح، هزینه تمام شده آن است و قرار است 30 درصد هزینه ساخت را ابتدا به عنوان آورده متقاضی در هنگام ثبت نام دریافت نمایند. به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه، هزینه ساخت وساز در این طرح بین 1.5 تا 2.5 میلیون تومان در هر مترمربع و بسته به نوع پروژه اعم از ویلایی (واحدهای زیر دو طبقه و با تراکم 50 درصد) یا آپارتمانی در نوسان است.

رقم دقیق اقساط وام طرح ملی مسکن

در این طرح قرار است تسهیلات 75 تا 100 میلیونی به متقاضیان داده گردد که در شهرهای بزرگ و کوچک رقم این تسهیلات متفاوت خواهد بود. رقم اقساط وام 75 میلیون تومانی با سود 18 درصد و بازپرداخت 12 ساله، ماهانه یک میلیون و 274 هزار تومان و تسهیلات 100 میلیون تومانی نیز با شرایط مذکور، یم میلیون و 700 هزار تومان است.

همچنین بر اساس آنچه نرم افزار محاسبه اقساط بانک عامل بخش مسکن نشان می دهد، افرادی که وام 100 میلیون تومانی دریافت می نمایند، در خاتمه سال دوازدهم با سود 18 درصد، 244 میلیون و 670 هزار تومان باز پس می دهند که به عبارت دیگر، فردی که 100 میلیون تومان تسهیلات دریافت می نماید، پس از 12 سال 1.5 برابر آن را به عنوان سود به بانک مسکن بازپس خواهد داد.

آن دسته از متقاضیانی هم که وام 75 میلیون تومانی با سود 18 درصد برای ثبت نام در این طرح دریافت می نمایند، در خاتمه سال دوازدهم 183 میلیون تومان به بانک مسکن بازپس خواهند داد که که 108 میلیون تومان آن، صرفا سود این تسهیلات خواهد بود.

حداکثر قیمت مسکن ملی

حداکثر قیمت مسکن ملی به غیر از بعضی کلانشهرها متری 3.5 میلیون تومان است که جامعه هدف اصلی، دهک سوم تا هفتم هستند. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفت: قیمت مسکن ملی معین است و به هنگام انعقاد قرارداد با مردم اعلام می گردد، اما به صورت کلی حداکثر قیمت آنها متری 2.5 تا 3.5 میلیون تومان است که البته در کلانشهرها متفاوت بوده و قیمت مسکن ملی به هنگام عقد قرارداد با مردم معین می گردد.

وی تاکید نمود: در اکثر قریب به اتفاق کلانشهرها نیز قیمت نباید بیشتر از 3.5 میلیون تومان باشد.

شرایط ثبت نام در مسکن ملی

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد شرایط متقاضیانی که می توانند در این طرح صاحب خانه شوند، گفت: چهار شراط برای ثبت نام متقاضیان این طرح در نظر گرفته شده است که نخسیتن آن این است که از اول فروردین 84 فاقد مالکیت مسکونی باشند که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می گردد،

وی اضافه نمود: شرط دوم این است که از ابتدای انقلاب از هیچ یک از امکانات دولتی اعم از زمین و واحد مسکونی دولتی و هم چنین تسهیلات یارانه دار استفاده ننموده باشند.

محمودزاده توضیح داد: شرط سوم تاهل و سرپرست خانواده بودن و شرط چهارم این است که حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشند.

زمان ثبت نام تهرانی ها در طرح ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی درباره این که ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران چه زمانی خواهد شد، گفت: سهمی که برای تهران در نظر گرفته شده، هر آنچه که اراضی دولتی در تهران قابل استفاده، منظور شده است.

وی اضافه نمود:50 درصد بافت فرسوده تهران بازسازی و نوسازی شده و 50 درصد دیگر نیز در دستور کار قرار گرفته؛ همچنین در شهرهای جدید نیز پروژه ها در حال احداث است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: ثبت نام تهران در طرح ملی مسکن را در اولویت سوم انجام خواهیم داد تا شرایط و مقدمات فراهم و اراضی برای ساخت و ساز آماده گردد.

وی گفت: حداکثر تا خاتمه آذر ماه تمامی ثبت نام طرح ملی مسکن انجام خواهد شد.

خاتمه ثبت نام مسکن ملی در 40 شهر

بر اساس اعلام دفتر اقتصاد مسکن، آخرین آمارها در دومین روز ثبت نام برنامه اقدام ملی مسکن نشان می دهد در 40 شهر چهار استان سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و قم، ثبت نام به اتمام رسیده است.

دفتر اقتصاد مسکن در آخرین آمار خود، فرایند ثبت نام فار نخست طرح اقدام ملی مسکن را اظهار داشت. تا ظهر روز چهارشنبه، 22 آبان ماه، ثبت نام برنامه اقدام ملی مسکن برای چهار شهرِ شیروان، اسفراین، گرمه، جاجرم در استان خراسان شمالی، 20 شهرِ بیرجند، قائن، فردوس، اسدیه، اسفدن، نیمبلوک، سربیشه، طبس، مود، آرین شهر، خضری دشت بیاض، سه قلعه، نهبندان، سرایان، اسلامیه، بشرویه، ارسک، حاجی آباد، خوسف و عشق آباد در خراسان جنوبی و 11 شهرِ زاهدان، زابل، سیرکان، محمدآباد، سراوان، نوک آباد، محمدی، زهک، مهرستان، سوران و میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان به خاتمه رسید.

در استان قم نیز در روز اول ثبت نام (21 آبان ماه) 4400 نفر در پنج شهرِ قم، جعفریه، دستجرد، قنوات و کهک ثبت نام شده و با تکمیل ظرفیت، سایت ثبت نام بسته شد.

223225

منبع: توریسم آنلاین

به "قسط ماهیانه تسهیلات مسکن ملی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قسط ماهیانه تسهیلات مسکن ملی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید