موج دوم شیوع کرونا چگونه رخ می دهد؟

به گزارش وبلاگ بروبچ، گرچه قرنطینه عمومی در بسیار از کشورها باعث کاهش موارد عفونت با ویروس جدید کرونا و به اصطلاح سرانجام یافتن موج اول شیوع این بیماری شده است، اما نگرانی درباره بروز موج دوم بیماری همچنان باقی است.

موج دوم شیوع کرونا چگونه رخ می دهد؟

به گزارش وبلاگ بروبچ همه گیری جهانی ویروس کرونا در نبود واکسن موثر تا هنگامی دست کم 70 درصد جمعیت به ویروس مبتلا و به آن ایمن شوند، سرانجام نمی یابد. بنابراین بروز موج دوم (یا سوم) بیماری گریزناپذیر است چرا که هنوز افراد زیادی وجود دارند که به ویروس مبتلا نشده اند و نسبت به آن مصونیت ندارند.

به همین علت بازگشایی پس از قرنطینه ابتدایی باید با احتیاط و به تدریج انجام گردد و با انجام آزمایش های گسترده برای غربالگری افراد با عفونت احتمالی و ردیابی تماس های افراد دارای ازمایش مثبت همراه گردد تا بروز موج دوم بیماری به تاخیر انداخته گردد و در این مدت سیستم های بهداشتی و درمانی آماده رویارویی با موج بعدی شیوع شوند.

موج دوم (یا موج سوم) شیوع کرونا تعریف کمی دقیقی ندارد و شیوع مجدد بیماری پس از کاهش ابتدایی در شمار اولیه موارد را می توان موج دوم یا سوم خواند.

اینکه امواج بعدی شیوع بیماری چگونه و در چه زمانی رخ خواهند داد، دقیقا معلوم نیست. اما یک سناریوی محتمل بر اساس سابقه همه گیری های جهانی پیشین مانند آنفلوانزای اسپانیایی 1918 بروز موج دومی است که از موج اول شدیدتر است.

موج اول آنفلوانزای اسپانیایی در بهار 1918 آغاز شد، اما موج دوم همه گیری که در پاییز و زمستان 1918 آغاز شد، بیشترین مرگ ومیرها را باعث شد و ظاهرا ویروس آنفلوانزای عامل این شیوع به شکل مرگبارتری جهش پیدا نموده بود. شاید شرایط جنگی هم در انتشار این شکل مرگبارتر ویروس نقش داشت. آنفلوانزای اسپانیایی موج های سوم و چهارمی هم داشت که کمتر مرگبار بودند و این همه گیری جهانی تا 1920 به طول انجامید.

گروهی از دانشمندان هم می گویند موج های بعدی بیماری کمتر مرگبار خواهند بود، چرا که با توجه به احتیاج ویروس به میزبان های زنده برای تکثیر جهش هایی از ویروس به طور طبیعی انتخاب خواهند شد که کشندگی کمتری داشته باشند. در نهایت با افزایش شمار افراد بهبودیافته از عفونت که به آن مصون می شوند و انتخاب طبیعی جهش هایی که ویروس را ضعیف تر می نمایند، همه گیری فروکش می نماید.

ویروس جدید کرونا با نام رسمی ویروس-سارس کوو-2 در آن هنگام ممکن است مانند شیوع های فصلی مانند ویروس های آنفلوانزا پیدا کند یا مانند چهار ویروس کرونای عامل سرماخوردگی بیماری خفیفی ایجاد کند که فقط آزارنده باشد.

جدا از اینکه کدام یک از این سناریوها تحقق یابد، به نظر می رسد ویروس کرونا دست کم در 18 ماه آینده ویروس کرونا همچنان در کانون زندگی انسان ها باقی بماند.

  • سه سناریو برای کرونا؛ بدترین و محتمل ترین سناریو چیست؟

منبع: همشهری آنلاین

به "موج دوم شیوع کرونا چگونه رخ می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج دوم شیوع کرونا چگونه رخ می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید