نقش دستگاه هواساز در تهویه هوا

به گزارش وبلاگ بروبچ، رپرتاژآگهی - یک دستگاه هواساز معمولاً چندین کار را با هم برای شما انجام می دهد، تنظیم دما، رطوبت، پاک سازی با استفاده از فیلتر و کنترل جریان هوا. اما بیش از اینکه تصمیم به خرید دستگاه هواساز بگیرید داشتن اطلاعاتی جزئی در این ارتباط می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

نقش دستگاه هواساز در تهویه هوا

هواساز چیست؟

هواساز دستگاهی است که کار تولید هوای مناسب و مطبوع را به عهده دارد و می تواند هر دو نیاز سرمایش و گرمایش را برآورده سازد. این دستگاه بنابر نوع نیاز، محل استفاده و برخی موارد مرتبط دیگر، متغیر و متفاوت می باشد.

پس برای تصمیم گیری پیش از هر چیز باید اطلاعاتی در مورد انواع مختلف این دستگاه داشته باشید. در ادامه انواع مختلف هواسازها را به صورت تفصیلی مورد اشاره قرار خواهیم داد.

شرکت بتا تهویه با تجربه ای چند دهه ای در حوزه دستگاه های تهویه هوا، قادر به ارائه بهترین مشاوره ها در زمینه دستگاه های تهویه است. بهتر است پیش از خرید، از مشاوره های رایگان این شرکت استفاده کنید.

انواع هواسازها

دستگاه هواساز بنابر سطح کارکردی که از آن انتظار می رود، به سه دسته تقسیم می شود؛ معمولی،هایژنیک (سلامت - محور) و سقفی.

1.هواساز معمولی

این نوع دستگاه هواساز، ساختار و شاکله ای ساده دارد و معمولا دو ردیف فیلتر هم، بیشتر ندارد. هوای مورد استفاده در این نوع از هواسازها، هوای بیرون به اضافه هوای موجود در محل یا ساختمان مورد استفاده است. این نوع هواسازها درواقع بیشتر از هر چیز کار تامین هوا و سرد سازی یا گرم سازی را برعهده دارند و تصفیه هوا در آن ها اولویت اصلی نیست.

2.هواساز هایژنیک

این نوع هواسازها که به نام هایژنیک یا بیمارستانی نیز شناخته می شوند به واسطه نوع طراحی و ساخت، از قابلیت تامین هوای کاملا تمیز و استریل شده برخوردار هستند و دلیل استفاده از نام بیمارستانی برای آن ها هم درواقع به همین جذب و دفع آلودگی از محیط های بیمارستانی یا دیگر محیط های بهداشتی، در آن ها مربوط است. در این نوع از هواسازها، هوای تامین شده برای دستگاه صرفا هوای تازه و پاکیزه است.

3.هواساز سقفی

این دستگاه هواساز در واقع همان هواساز معمولی است که به صورت سفارشی برای قراردهی در سقف های کاذب ساخته شده است. این نوع از دستگاه های هواساز هم مثل نمونه های معمولی، بیشتر در ایجاد جریان های هوایی به کار می آیند و بازهم تصفیه هوا اولویت دوم آنهاست.

پیش از تصمیم به خرید، می توانید از مشاوره های شرکت بتا تهویه استفاده کنید و به این ترتیب از هواسازی که مناسب فضای موردنظرتان است مطمئن شوید و بعد تصمیم گیری کنید.

نوع کار دستگاه هواساز

نوع مکانیزم کاری هواساز ساده است. دستگاه هواساز متشکل از تعدادی کویل، فن، فیلتر، رطوبت زن، کانال و راستاهای تامین هوای سرد و گرم است.

توجه داشته باشید که یک دستگاه هواساز برای کار، نیاز به دستگاه هایی موازی دارد، یعنی دستگاه هایی که جز هواساز نیستند اما برای کار آن لازم هستند، مثل چیلر برای سرد سازی و بویل برای گرم سازی.

درواقع نوع کار هواساز به این شکل است که آب گرم شده در بویل و یا آب سرد شده در چیلر به واسطه لوله کشی به هواساز منتقل می شود. خیلی ساده هوایی که هواساز به واسطه فن ایجاد می کند، پیرامون کویل ها می چرخد و بسته به آب وارد شده (گرم یا سرد) هوای گرم یا سرد را بیرون می دهد.

تصفیه هوا، دومین کارکرد مهم هواساز

هواساز غیر از تامین هوای گرم یا سرد مورد نیاز، از قابلیت تصفیه و پاک سازی و دریافت ناخالصی های هوا هم کارکرد دارد. این کار هواساز به واسطه فیلتراسیون ممکن می شود. معمولا در هواسازها، از فیلترهای آلومینیومی قابل شستشو استفاده می شود و انواع فیلترها هم قابلیت نصب روی آن را دارند.

تنظیم رطوبت

دستگاه هواساز در حالت سرمایش به خودی خود در جذب رطوبت هوا کارکرد دارد. به این صورت که بخار موجود در هوا به وسیله دستگاه، جذب و با عبور از مجرای آن و در تماس با سطح سرد کویل، مایع می شود و بعد، از دستگاه دفع می شود.

در صورتی که بنابر مقتضیات مکانی نیاز به رطوبت زایی باشد، از قطعات رطوبت زا استفاده می شود، به این صورت که در راستا عبور هوا،افشانه ها یا نازل هایی قرار داده می شود که قطرات آب را در هوا پخش می کند. این کار ضمن ایجاد رطوبت، در مطبوع شدن هوای خروجی هم تاثیر دارد.

اجزای دستگاه هواساز

فن و موتور: مهم ترین جز دستگاه هواساز، فن و موتور آن است که درواقع وظیفه ایجاد جریان هوایی را بر عهده دارد. معمولا فن در فاصله ای نزدیک از کویل های آب سرد و گرم واقع شده است.

مصرف انرژی فن در هواسازها چندان بالا نیست، چرا که به طور کلی، وظیفه سردسازی به عهده فن نیست بلکه وظیفه اصلی آن ایجاد جریان است و ایجاد جریان هم چندان مصرف انرژی را در پی ندارد. به همین دلیل، مصرف انرژی دستگاه هواساز در سطح متوسط ارزیابی می شود.

کویل: کویل ها درواقع تعیین کننده نوع کارکرد یک هواساز هستند. جریان آب گرم، هواساز گرمایشی و جریان آب سرد، هواساز سرمایشی را می سازد. کویل ها بنابر نوع استفاده از دستگاه (سرمایش، گرمایش) به چیلر یا بویل متصل هستند.

فیلتر: فیلترها که انواع مختلف و متنوعی دارند وظیفه پاک سازی و تصفیه را برعهده دارند. درجات مختلف فیلترها تعیین می کند که تا چه حد و در حذف کدام دسته از آلاینده ها کارآیی دارند. به این ترتیب برحسب نیاز و محلی که هواساز نصب شده می توانید فیلترها را انتخاب کنید.

شرکت بتاتهویه با برخورداری از تجربه ای چند ساله، آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه فیلتر مورد نیاز و دیگر تجهیزات دستگاه هواساز، فروش فن کویل، ایرواشر، زنت، مینی چیلر، دستگاه چیلر و … می باشد.

نتیجه گیری

مطالب فوق در ارتباط با دستگاه هواساز، شمایی کلی از این دستگاه، انواع و اجزای اصلی آن را شامل می شد. اما برای اطلاع دقیق تر و تصمیم گیری در مورد نوع دستگاه هواساز مورد نیاز، تعداد فیلترها و دیگر موارد مهم، بهتر است با شرکت های تخصصی در این زمینه تماس داشته باشید.

شرکت بتا تهویه یکی از این شرکت هاست، پیش از خرید، فرصت مشاوره با کارشناسان این شرکت را از دست ندهید.

منبع: شفقنا اقتصادی

به "نقش دستگاه هواساز در تهویه هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش دستگاه هواساز در تهویه هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید