هیئت دمشق در ژنو: بسیاری از مطالبات معارضان در قانون اساسی سوریه وجود دارد

به گزارش وبلاگ بروبچ، رئیس هیئت دمشق در ژنو نشست مقدماتی کمیته آنالیز قانون اساسی در سوریه و مصوبات آن را خوب توصیف کرد و گفت، مسئله قابل توجه اینکه بسیاری از مطالبات طرف های مقابل دمشق در قانون اساسی سال 2012 سوریه است و آنها مطالعه نکرده بودند.

هیئت دمشق در ژنو: بسیاری از مطالبات معارضان در قانون اساسی سوریه وجود دارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ بروبچ، احمد الکزبری رئیس هیئت اعزامی از طرف دولت سوریه به کمیته آنالیز قانون اساسی این کشور در ژنو نشست های این کمیته را خوب توصیف کرد و گفت، مرام نامه کار کمیته های کوچک و توسعه یافته آنالیز قانون اساسی سوریه تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، الکزبری در نشستی خبری در ژنو با بیان اینکه شروع بحث درباره مرام نامه کمیته قانون اساسی از دمشق شروع شده بود، اضافه کرد: در دمشق نشست هایی با گئر پدرسون فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه داشتیم و به گفتگو درباره این موضوع پرداختیم بعضی نشست ها هم در ژنو برگزار گردید تا به ساختار نهایی دست یافتیم که امروز به تصویب رسید.

این مقام سوری توضیح داد: کمیته کوچک آنالیز قانون اساسی سوریه روز دوشنبه آینده و به مدت یک هفته کار خود را شروع خواهد نمود و ما امیدواریم که نشست های بعدی در دمشق برگزار گردد .

الکزبری درباره زمان برگزاری نشست های کمیته توسعه یافته قانون اساسی سوریه گفت که هنوز زمان آن تعیین نیست.

وی اضافه کرد: وقتی کمیته کوچک شروع به کار کرد و به دستاوردی رسید که بتوان آن را به کمیته توسعه یافته تحویل داد درباره دعوت از کمیته توسعه یافته برای ارائه دستاورد کمیته کوچک بحث می گردد.

رئیس هیئت دمشق گفت: جدیت در عمل نشان داده می گردد. هر کسی که از اصول ملی سوریه به دور باشد در هیچ کجا با وی دیدار نخواهیم داشت.

الکزبری تاکید نمود: بسیاری از نظرات طرف های دیگر نشان داد که تعداد زیادی از آنها قانون اساسی سال 2012 را نخوانده اند ، زیرا بسیاری از ادعاهای مورد نظر آنها در قانون اساسی 2012 وجود دارد.

از سوی دیگر گئر پدرسون ، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در سوریه هم در نشستی خبری در ژنو تأکید کرد که روند کمیته آنالیز قانون اساسی سوریه به رهبری سوری ها، تحقق آرمان های مردم سوریه را محور قرار داده است.

کمیته قانون اساسی سوریه بر سر یک دستور کار و همچنین ترکیب هیئت تدوین که قرار است وظیفه کار بر روی سند قانون اساسی را به عهده بگیرند به توافق دست یافته است.

150 نماینده کمیته قانون اساسی سوریه روزهای پنجشنبه و آدینه در ژنو گرد هم آمدند تا درباره راهکارهای سیاسی برای انتها دادن به جنگ هشت ساله در سوریه بحث و گفتگو نمایند.

خبرگزاری فرانسه نوشته در این نشست از نمایندگان تمامی اعضا خواسته شد قبل از ارائه پیشنهادات خود در مورد مسائل مربوط به قانون اساسی بیانیه های خودشان را قرائت نمایند.

در نشست امروز، اعضای کمیته قانون اساسی به اتفاق آرا موافقت خود را با مرام نامه اعضای کمیته قانون اساسی نیز اعلام کردند.

پدرسون گفت که کمیته قانون اساسی هفته آینده کارش را در ژنو ادامه خواهد داد. او گفت هیئت تدوین که شامل 45 عضو است از روز 4 نوامبر اولین جلسات کاری خود را برگزار خواهد نمود.

50 نفر از اعضای کمیته قانون اساسی سوریه حامی دولت سوریه، 50 نفر حامی معارضان سوریه و 50 نفر نیز نمایندگان جامعه مدنی هستند.

هرچند شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 با صدور قطعنامه ای بر بازنویسی و تدوین مجدد قانون اساسی سوریه تأکید نموده بود؛ اما تشکیل این کمیته از زمانی به جدیت مطرح شد که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه آن را مطرح نموده و استفان دی میستورا نماینده وقت سازمان ملل در سوریه و سپس گئر پدرسون جانشین وی، با استقبال از آن فعالیت های خود را بر اساس تشکیل این کمیته تنظیم کردند

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "هیئت دمشق در ژنو: بسیاری از مطالبات معارضان در قانون اساسی سوریه وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیئت دمشق در ژنو: بسیاری از مطالبات معارضان در قانون اساسی سوریه وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید