واکسن کرونا چه زمانی ساخته می گردد؟

به گزارش وبلاگ بروبچ، معمولا فراوری یک واکسن جدید و اخذ تاییدیه های آن به حدود یک دهه زمان احتیاج دارد. با وجود این بسیاری از متخصصان معتقدند فراوری واکسن ویروس جدید کرونا حداقل به 18 ماه زمان احتیاج دارد.

واکسن کرونا چه زمانی ساخته می گردد؟

به گزارش وبلاگ بروبچ، ایرنا به نقل از گاردین نوشت: در حال حاضر حدود 35 شرکت مختلف برای ساخت این واکسن در رقابت هستند و حداقل 4 شرکت آزمایش های واکسن خود را روی حیوانات شروع نموده اند.

قرار است اولین نمونه از این واکسن ها که توسط یک شرکت مستقر در بوستون آمریکا موسوم به Moderna فراوری شده است، در ماه آوریل روی انسان های داوطلب آزمایش گردد.

این پیشرفت سریع در فراوری واکسن تا حد زیادی مدیون کوشش چینی ها برای شناسایی تناوب ژنتیکی ویروس کرونا است. این کشور نتایج تحقیقات ژنتیکی خود را در ماه ژانویه با سایرین به اشتراک گذاشت تا امکان کشت ویروس زنده و مطالعه روی نحوه تهاجم آن به انسان فراهم گردد.

علاوه بر این تحقیقاتی که برای فراوری واکسن دو ویروس سارس و مرس در سال های 2002 و 2012 میلادی انجام گرفته است، زمینه مناسبی را برای پیشبرد تحقیقات مربوط به فراوری واکسن کرونا فراهم آورده است. در واقع بین 80 تا 90 درصد از ساختار ژنتیکی ویروس جدید کرونا به ویروس سارس شباهت دارد.

آزمایش های بالینی که انجام آن برای تایید واکسن فراوریشده لازم است، معمولا در 3 فاز انجام می گردد. فاز اول با تعداد انگشت شماری داوطلب و به منظور اطمینان از امنیت و آثار کلی آن انجام می پذیرد. فاز دوم با مشارکت چندصد داوطلب و در مناطق آلوده با هدف ارزیابی میزان اثرگذاری واکسن انجام می گردد و فاز سوم نیز با همین هدف و با یاری چند هزار داوطلب انجام می گردد.

اگر قبلا واکسن مشابهی فراوری شده باشد، مرحله تایید واکسن جدید با سرعت بیشتری انجام می پذیرد، اما از آنجا که قبلا واکسن مشابهی برای ویروس جدید کرونا فراوری نشده این فرایند ممکن است مدت زیادی به طول انجامد.

با توجه به این فرایند، معمولا فراوری یک واکسن جدید و اخذ تاییدیه های آن به حدود یک دهه زمان احتیاج دارد. با وجود این بسیاری از متخصصان معتقدند فراوری واکسن ویروس جدید کرونا حداقل به 18 ماه زمان احتیاج دارد.

علاوه بر این، مسائل دیگری نیز در زمینه دسترسی عمومی به این واکسن وجود دارد که توجه به آن لازم است. یکی از این مسائل ظرفیت فراوری است، زیرا برای فراوری انبوه یک واکسن جدید باید کارخانه های جدید با تجهیزات سفارشی ساخته شوند که مستلزم سرمایه گذاری قابل توجهی در این حوزه است.

چالش بعدی رساندن واکسن به دست افرادی است که واقعا به آن احتیاج دارند. انجام این کار درون یک کشور امر دشواری است، اما در یک اپیدمی جهانی همه کشورها برای دسترسی سریع تر به واکسن با یکدیگر رقابت می نمایند و این امر موضوع را پیچیده تر می نماید.

همچنین از آنجا که ویروس کرونا بیشترین اثر را روی شهروندان کشورهایی دارد که ضعیف ترین سیستم بهداشتی را دارند و کمترین بودجه را در این حوزه صرف می نمایند، برقراری تعادل بین احتیاج کشورها و توان خرید آن ها یک چالش جدی محسوب می گردد.

سازمان جهانی بهداشت کوشش هایی را برای ایجاد ساختارهای مناسب و تدوین استراتژی های کاربری به منظور جمع آوری بودجه و توزیع عادلانه واکسن ها به کار گرفته است. اما از آنجا که خط مشی های این سازمان برای هیچ دولتی الزام آور نیست و معمولا شیوع ویروسی مانند کرونا دولت ها را با موقعیت های اضطراری روبرو می نماید، پرسش های بسیاری در این باره بدون پاسخ باقی مانده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "واکسن کرونا چه زمانی ساخته می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا چه زمانی ساخته می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید