پنیر یک ماده مخدر است!

به گزارش وبلاگ بروبچ، این پژوهش با طراحی رتبه بندی اعتیادآوری مواد غذایی ییل برای اندازه گیری میزان اعتیاد افراد به مواد غذایی، نشان می دهد که پنیر اعتیادآوری بالایی دارد و این به دلیل وجود ماده شیمیایی موسوم به کازئین در پنیر است.

پنیر یک ماده مخدر است!

[این مقاله بازنشر مقاله ای از سال 2015 است]دانشمندان دریافته اند که پنیر حاوی یک ماده شیمیایی است که در مواد مخدر موجب اعتیاد می شود.

شماری از پژوهشگران مطالعه ای انجام داده اند با هدف شناسایی علل اعتیادآوری برخی مواد غذایی. این پژوهش با طراحی رتبه بندی اعتیادآوری مواد غذایی ییل برای اندازه گیری میزان اعتیاد افراد به مواد غذایی، نشان می دهد که پنیر اعتیادآوری بالایی دارد و این به دلیل وجود ماده شیمیایی موسوم به کازئین در پنیر است.

این ماده که در همه محصولات لبنی وجود دارد، می تواند گیرنده های مخدر مغز را که با اعتیاد مرتبط هستند، تحریک کند. پژوهشگران همچنین دریافتند که غذا های فرآوری شده اعتیادآوری بالایی دارند، و بالاترین درجه اعتیادآوری متعلق به غذا های پرچرب است.

علاوه بر این، در رتبه بندی اعتیادآوری مواد غذای ییل، غذا هایی که در صدر فهرست جای گرفته اند، تقریباً همگی غذا هایی هستند که حاوی پنیرند. به گزارش تک تامیز، رتبه بندی مذکور بر یافته های پژوهشی استوار شده است که در آن از 120 دانشجوی مقطع کارشناسی خواسته شده بود تا بین 35 ماده غذایی با ارزش های غذایی متفاوت، دست به انتخاب بزنند.

در قسمت دوم این پژوهش فهرست غذا هایی که توسط دانشجویان از نظر اعتیادآوری رتبه بندی شده بود، به ترتیب اعتیادآوری برای انتخاب در اختیار 384 شرکت کننده دیگر در مطالعه قرار گرفت. نویسندگان این پژوهش که در مجله پابلیک لایبرری آو ساینس وان منتشر شده است، نتیجه می گیرد که غذا های پرچرب جدا از این که اعتیادآوری داشته یا نداشته باشند، موجب اختلال در رژیم غذایی می شوند.

به گفته اریکا شولته، یکی از نویسندگان این تحقیق، به نشریه میک: به نظر می رسد که برای همه افراد، چربی در غذا عاملی است که فارغ از جنبه اعتیاد آوری، رژیم غذایی را دچار اختلال می کند. کامرون ولز، یک متخصص تغذیه، نیز به تک تامیز می گوید: کازومورفین با گیرنده های دوپامین بازی می کند و باعث تحریک این عنصر اعتیادآور می شود.

منبع: اینیدپندنت

منبع: فرادید

به "پنیر یک ماده مخدر است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنیر یک ماده مخدر است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید