رعایت فاصله اجتماعی باید تا سال 2022 ادامه یابد

به گزارش وبلاگ بروبچ، بلومبرگ در گزارشی با عنوان محققان دانشگاه هاروارد رعایت فاصله اجتماعی تا سال 2022 را ضروری می دانند نوشت: گروهی از محققان دانشگاه هاروارد معتقدند برای جلوگیری از شیوع دوباره بیماری کووید -19 مردم دنیا باید فاصله اجتماعی را به طور متناوب تا سال 2022 رعایت نمایند.

رعایت فاصله اجتماعی باید تا سال 2022 ادامه یابد

دانشمندان در مقاله ای که روز سه شنبه در نشریه (ساینس) منتشر شده، هشدار دادند برداشتن همه محدودیت های مربوط به رعایت فاصله اجتماعی می تواند سبب شدت دریافت دوباره همه گیری ویروس کرونا گردد.

در این میان فرایند این بیماری بسته به پرسش هایی است که هنوز پاسخ روشنی به آن داده نشده است؛ از جمله اینکه آیا شیوع ویروس کرونا با تغییر فصل دچار تغییرات می گردد؟ افرادی که یک بار به این کووید -19 مبتلا شده اند، مصونیت پیدا می نمایند؟ آیا قرار دریافت در معرض ویروس های ضعیف شده کرونا که باعث بیماری خفیف می گردد (همان شیوه سنتی تهیه واکسن که در آن ویروس ضعیف شده به بدن تزریق می گردد تا بدن را در برابر ابتلای دوباره به بیماری مقاوم کند) بدن را در برابر پاتوژن های عامل کووید -19 مقاوم می نماید؟

این پرسش هایی است که بسیاری از رهبران دنیا که اقتصاد کشورهایشان در نتیجه وضع مقررات قرنطینه و فاصله اجتماعی دچار رکود شده، مطرح می نمایند.

از سوی دیگر، با افزایش میلیونی شمار بیکاران و کسانی که برای پیشگیری از بیماری در خانه مانده اند، فشار برای کاهش محدودیت ها در آمریکا و سایر کشورها در حال افزایش است. هرچند به گفته کارشناسان، کاهش محدودیت ها بستگی به اقدامات دیگر برای کنترل بیماری از جمله انجام آزمایشات گسترده دارد.

در این میان، محققان دانشگاه هاروارد از مدل های رایانه ای برای شبیه سازی شیوه گسترش این بیماری استفاده کردند. یک احتمال این است که فاصله اجتماعی و به دنبال آن شناسایی بیماران می تواند ویروس را ریشه کن کند. این همان کاری است که برای ریشه کنی ویروس سارس انجام شد که در سال 2003 شیوع پیدا نموده بود. اما محققان یادآوری می نمایند که با رسیدن تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به 2 میلیون نفر در دنیا، چنین نتیجه ای دور از ذهن به نظر می رسد.

گروه دیگری از محققان بر این باورند که ویروس کرونا ممکن است مانند ویروس آنفلوانزا به صورت فصلی بروز کند. در یک مدل سازی محققان، سناریویی را ایجاد کردند که در پی آن 20 هفته اقدامات نه چندان سختگیرانه سبب اوج دریافت دوباره بیماری شد. در این شرایط دیگر فاصله اجتماعی نیز نتوانست مصونیتی برای جامعه به وجود آورد.

لذا پژوهشگران در ادامه تحقیقات خود تاکید می نمایند که برای جلوگیری از چنین نتایجی، اقدامات پیوسته فاصله اجتماعی باید تا سال 2022 ادامه یابد، مگر اینکه ظرفیت بیمارستان هاا افزایش یابد و یا واکسن یا درمان مؤثری برای کووید -19 پیدا شده باشد.

براساس آخرین آمار منتشره تا به امروز، بیش از میلیون نفر در دنیا به کووید -19 مبتلا شده که از این تعداد نزدیک به 127 هزار نفر جان باخته اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "رعایت فاصله اجتماعی باید تا سال 2022 ادامه یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رعایت فاصله اجتماعی باید تا سال 2022 ادامه یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید