نشتی 40 درصد لوله های تهران و احتمال فروریزش ناگهانی زمین ، چاه های غیرمجاز مسدود شوند

به گزارش وبلاگ بروبچ، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هشدار داد نشت لوله های آب در زیر زمین و استفاده از دستگاه های TBM برای حفظ تونل مترو یکی از موضوع هایی است که باعث فروریزش ناگهانی زمین می گردد.

نشتی 40 درصد لوله های تهران و احتمال فروریزش ناگهانی زمین ، چاه های غیرمجاز مسدود شوند

به گزارش وبلاگ بروبچ به نقل از شهرنوشت، رضا کرمی محمدی در نشست تخصصی کاهش خطرپذیری پدیده فرونشست ناشی از تغییرات آب زیرزمینی در شهر تهران، با تأکید بر اینکه پدیده فرونشست موضوعی جدی است که در شهر تهران گسترش پیدا نموده است، اظهار کرد: توسعه و بهره برداری بیش از حد از منابع آب زیرزمینی یکی از دلایلی است که باعث بروز پدیده فرونشست شده است. البته فرونشست انواع مختلفی دارد که به عنوان مثال یکی از آن ها فروچاله است.

وی با اشاره به اینکه در 10 مهر 95 به منظور آنالیز این موضوع جلسه ای در وزارت کشور تشکیل شده است، اضافه نمود: صورت جلسه این جلسه نشان می دهد که برای همه دستگاه های اجرایی مرتبط با این موضوع وظایف معین معین شده است که عمده این وظایف بر عهده سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه جای سازمان زمین شناسی در این صورت جلسه خالی به نظر می رسد، عنوان نمود: هم اکنون مطالعات دقیقی درباره قنوات شهر تهران اجرا شده و نقشه های آن موجود است. در آن جلسه به منظور جبران خسارات ناشی از پدیده فرونشست، هر یک از سازمان های مربوطه بودجه مدنظر خود را اعلام نموده اند. به عنوان مثال، آب منطقه ای شهر تهران بودجه ای حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان را در سال 96 مدنظر قرار داده که امروزه به طور حتم با توجه به افزایش قیمت ها این بودجه باید دو برابر گردد.

کرمی ادامه داد: همچنین به منظور مسدود کردن چاه های غیرمجاز، بودجه ای حدود 16 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. برای رصد و پایش، سازمان نقشه برداری بودجه 38 میلیارد تومانی را در نظر گرفته که البته با توجه به بودجه های محدودی که در این باره وجود دارد تنها قسمت اندکی از اقدامات لازم اجرا شده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تأکید بر اینکه وظایف دستگاه های مسئول معین شده است، عنوان نمود: کمیته ای تحت این عنوان تشکیل شده و در زمانی معین جلساتی برای گزارش دهی تشکیل می گردد. اما متأسفانه گزارش ها نشان می دهند پیشرفتی که مدنظر است اتفاق نمی افتد زیرا در این باره بودجه لازم تصویب نشده و در دسترس نیست.

وی با بیان اینکه سازمان فاوای شهرداری تهران 4 دستگاه جی پی اس به منظور رصد مناطق تحت فرونشست در اختیار دارد، توضیح داد: با کوشش اجرا شده از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران هم اکنون اطلاعات این جی پی اس ها به صورت روزانه و ماهانه در اختیار سازمان پیشگیری قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه آنالیز ها نشان می دهند در داخل شهر تهران اتفاق جدی در بحث فرونشست ناشی از کاهش آب زیرزمینی به وقوع نپیوسته است، عنوان نمود: اما در فرونشست های ناشی از فروریزش می توان گفت مشکلاتی جدی وجود دارد. به همین منظور تصمیم گیری هایی نیز اجرا شده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به برنامه تفکیک سیستم دفع آب باران از فاضلاب، اضافه نمود: به منظور جلوگیری از پدیده فرونشست در شهر تهران، شهرداری در هنگام ارائه مجوز ساخت وساز باید این موضوع را مدنظر قرار دهد و سازمان نظام مهندسی هم باید به این موضوع ورود پیدا کند.

کرمی با اشاره به موضوع احداث ساختمان ها در محدوده هایی با سطح آب زیرزمینی بالا، گفت: وزارت راه و شهرسازی باید در این باره ضوابطی را ارائه دهد که مناطق بتوانند از آن استفاده نمایند. همچنین معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران باید با هدف تغذیه سفره های آب زیرزمینی به حفظ و گسترش جوی های باغچه دار و همچنین اجرای نوار جاذب آب توجه کند.

وی با تأکید بر این نکته که پدیده فرونشست در شهر تهران ناشی از بروز اتفاقات در 30 سال گذشته است، عنوان نمود: نمی توانیم یک پدیده ای را که طی 30 الی 40 سال رخ داده است به سرعت از بین ببریم. بلکه به همین میزان برای برطرف این مشکل زمان احتیاج داریم.

کرمی با تأکید بر اینکه نشت لوله های آب در زیر زمین و استفاده از دستگاه های TBM برای حفظ تونل مترو یکی از موضوعاتی بود که باعث فروریزش ناگهانی زمین می گردد، توضیح داد: به گفته سازمان آب منطقه ای 40 درصد از لوله های شهر تهران دارای نشتی هستند و همین موضوع باعث می گردد خاک مرطوب شده و در قسمت هایی که دستگاه های TBM فعالیت می نمایند به ناگهان زمین فروریزش کند و اگر لوله گازی هم در آن جا وجود داشته باشد ما شاهد اتفاقی همچون خیابان شهران خواهیم بود. در حال حاضر می توان گفت در بعضی از خیابان ها از جمله خیابان مولوی شاهد این موضوع بودیم که خوشبختانه با اقدامات اجرا شده به موقع جلوی این اتفاق گرفته شد.

وی در انتها تأکید کرد: مطالعات اجرا شده از سوی مرکز مطالعات قابل توجه است و در راستای بهینه سازی شرایط موجود می توان از آن استفاده کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "نشتی 40 درصد لوله های تهران و احتمال فروریزش ناگهانی زمین ، چاه های غیرمجاز مسدود شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشتی 40 درصد لوله های تهران و احتمال فروریزش ناگهانی زمین ، چاه های غیرمجاز مسدود شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید