کشف صد تابوت مومیایی و 40 مجسمه در ساقرای مصر

به گزارش وبلاگ بروبچ، یک کشف عظیم دیگر در شهر مردگان. این سومین کشف عظیم اجساد مومیایی شده در ساقرا ظرف ماه های گذشته است. منطقه ساقرا در پیرامون ممفیس، پایتخت مصر باستان واقع است. اجساد مومیایی کشف شده در ساقرا متعلق به 2300 سال پیش هستند.

کشف صد تابوت مومیایی و 40 مجسمه در ساقرای مصر

باستان شناسان حدود یکصد تابوت مومیایی را در ساقرا کشف کردند. شرایط اجساد موجود در این تابوت ها به رغم گذشت حدود 2300 سال بسیار خوب توصیف شده است.

ساقرا بخشی از نکروپولیس (شهر مردگان) در ممفیس، پایتخت باستانی مصر است. این تابوت ها در نکروپولیس، واقع در جنوب شهر قاهره کشف شده اند. این سومین کشف عظیم تابوت های مومیایی و مجسمه های باستانی در نکروپولیس است.

ساقرا شهری قدیمی و مقدس است که در کنار دره پادشاهان و اهرام جیزه در شمار مهم ترین مناطق باستان شناسی مصر محسوب می شود.

گنجینه نامکشوف

کشف تابوت های مومیایی شده در این گورستان باعث شده که نام ساقرا این اواخر بارها در رسانه ها مطرح شود.

در ماه سپتامبر و اکتبر نیز باستان شناسان پیروز به کشف تابوت های مومیایی در این منطقه شده بودند. خالد الانانی، وزیر آثار باستانی مصر افزون بر این تابوت ها از کشف 40 مجسمه طلاکاری شده در این منطقه خبر داده است.

بر اساس اظهارات الانانی، مجسمه ها و تابوت های کشف شده در ساقرا متعلق به دوره بطلمیوس بوده اند. این سلسله تا سی سال پیش از میلاد مسیح، بر این منطقه از مصر حکمرانی داشته اند.

باستان شناسان بر این باورند که گنجینه بس عظیم تری زیر خاک ساقرا وجود دارد. خالد الانانی، وزیر آثار باستانی مصر مدعی شده است که کشفیات اجرا شده در شهر مردگان تنها یک درصد از گنجینه ای است که زیر خاک این منطقه وجود دارد.

الانانی گفته است: هرگاه ما به کار کندوکاو ادامه دهیم، قبور انسان ها و حیوانات بس بیشتری را می توانیم در این منطقه کشف کنیم.

ساقرا که در حاشیه رود نیل واقع است، در مصر باستان همچون قبرستانی برای ساکنان ممفیس بوده است. اهرام ساقرا یکی از میراث فرهنگی یونسکو به شمار می آید و نزد دنیاگردان از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

هرم پله ای فرعون جوزر که 5000 سال قدمت دارد در این منطقه واقع است. تابوت های پیدا شده در ساقرا قرار است از جمله در موزه عظیم مصر که در نزدیکی اهرام جیزه احداث خواهد شد، به نمایش گذاشته شود.

درهای این موزه قرار است در سال آینده بر روی دنیاگردان گشوده شود. این موزه قرار است تبدیل به عظیم ترین مرکز باستان شناسی دنیا شود.

تصاویری از مومیایی های کشف شده در شهر مردگان مصر

این آثار باستانی در شهر مردگان (نکروپولیس) در جنوب شهر قاهره پیدا شده اند.

مومیایی ها متعلق به دوران تسلط سلسله بطلمیوس بر مصر هستند که از حدود سال 320 قبل از میلاد برای حدود 300 سال بر مصر حکومت می کردند.

آثار کشف شده در نمایشگاهی موقت در ساقرا نمایش داده شدند.

وبلاگ بروبچ، دیپلمات ها و باستان شناسان خارجی نیز در نمایشگاه حضور داشتند.

باستان شناسان تابوتی را باز کردند که در آن یک مومیایی پیچیده شده در نوارهای پارچه ای قرار داشت.

بسیاری از تابوت های تازه کشف شده حاوی مومیایی بود.

ساختار این مومیایی های باستانی سالم مانده است.

این مومیایی ها و مجسمه ها متعلق به بیش از 2500 سال پیش هستند.

تابوت های کشف شده رنگ آمیزی شده هستند.

نمایی از مقبره تازه کشف شده در حوالی ساقرا

از ماه سپتامبر به این سو 140 تابوت به همراه مومیایی های باستانی در شهر مردگان (نکروپولیس) کشف شده اند.

زاهی حواس، باستان شناس مصری، به وبلاگ بروبچ گفت که 59 تابوت کشف شده از حدود 2600 سال پیش تا به امروز باز نشده و دست نخورده باقی مانده اند.

منبع: جام جم آنلاین

به "کشف صد تابوت مومیایی و 40 مجسمه در ساقرای مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف صد تابوت مومیایی و 40 مجسمه در ساقرای مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید